Warto wiedzieć

Burak wspomaga odchudzanie, ponieważ zawiera duże ilości pierwiastków alkalicznych: sodu, potasu, wapnia, magnezu, żelaza, kobaltu oraz witamin z grupy B. Warzywo to odkaża organizm, a dzięki zawartości żelaza leczy niedokrwistość. Osoby anemiczne powinny wypijać codziennie przed jedzeniem pół szklanki świeżego soku z buraków w połączeniu z łyżeczką soku z cytryny i łyżeczką soku wyciśniętego z pietruszki.

Pestki słonecznika są prawdziwą kopalnią witamin i mikroelementów. Zawierają białko, wapń, żelazo, potas, cynk, prowitaminę A, witaminy D, E oraz niektóre z grupy B. Olej tłoczony z nasion słonecznika swoim składem zbliżony jest do oliwy z oliwek. Płatki kwiatowe są cenionym lekiem zielarskim. Wywar z nich sporządzony skutecznie obniża gorączkę, likwiduje obrzęki pourazowe, leczy trądzik, wysypki i świąd skóry.

Jeżówka wzmacnia siły obronne organizmu. Właściwości te zawdzięcza substancji zwanej echinacyną, która stymuluje proces fagocytozy, dzięki czemu z naszego organizmu wychwytywane są drobnoustroje chorobotwórcze. Preparaty z jeżówki dostępne są w aptekach bez recepty. Warto po nie sięgnąć w okresie wzmożonych infekcji przeziębieniowych.

Popularny w kuchni majeranek ma działanie lecznicze. Zawiera olejki eteryczne, garbniki i substancje gorzkie. To one likwidują skurcze żołądka i jelit, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, usuwają nadmierną fermentację jelitową (likwidują więc wzdęcia), mają właściwości moczopędne i rozgrzewające. Wykazują też działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne. Majeranek często stosuje się w połączeniu z kminkiem.

Otyłość to nie tyle problem kosmetyczny, co medyczny. Nadmiar kilogramów zwiększa ryzyko cukrzycy, niedokrwiennej choroby serca, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego. Osoby otyłe częściej chorują na zapalenie pęcherzyka żółciowego i niektóre nowotwory złośliwe – sutka i trzonu macicy u kobiet, u mężczyzn zaś – jelita grubego, odbytu i prostaty.

Marszobiegi są dobrym sposobem na poprawę kondycji organizmu. Wzmacniają stawy i mięśnie. Poprawiają pracę układu krążenia i samego serca. Należy jednak przygotować się do tego wysiłku. Na początku chodzimy szybko przez 10 minut dwa razy w tygodniu. Stopniowo zwiększamy czas przeznaczony na marsz. Dopiero po 2 tygodniach możemy biegać codziennie przez 30 minut.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły