XIII Warszawskie Święto Chleba

Na XIII edycji Warszawskiego Święta Chleba dopisało praktycznie wszystko. Była słoneczna pogoda, przybyła rekordowa liczba wystawców, barwne zespoły ludowe przykuwały wzrok, a to wszystko pośród tłumu warszawiaków. Obchody Święta Chleba rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Po nabożeństwie ruszył kolorowy korowód wieńców i chlebów dożynkowych, który przeszedł spod Centralnej Biblioteki Rolniczej na Rynek Nowego Miasta. Wielobarwne stroje, przyśpiewki towarzyszące dożynkom i skoczne dźwięki muzyki ludowej wzbudzały ogromne zainteresowanie i zachwyt spacerowiczów na Trakcie Królewskim. Na miejscu, uroczystego otwarcia Święta dokonał dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej, dr Marek Cieśliński, który ze Starszym Cechu Piekarzy, Stefanem Putką wręczyli tradycyjne chleby dożynkowe gościom honorowym oraz współorganizatorom. Pozdrowienia dla uczestników i podziękowania dla organizatorów od Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika przekazała Pani Izabela Stelmańska – zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.

Jednocześnie odbywał się kiermasz pieczywa najlepszych mistrzów piekarstwa. Można też było obejrzeć i kupić wyroby twórców ludowych, nie tylko z Mazowsza, ale i innych regionów. Nie zabrakło tradycyjnych produktów spożywczych: miodów, wędlin, serów na czele ze sławnymi serami korycińskimi. Dzieci brały udział w warsztatach lepienia figurek z ciasta chlebowego na stoisku SPC i malowania buziek w namiocie Cechu Piekarzy Warszawskich. Rodzinnie można było wziąć udział w warsztatach wykonywania ozdób z kolorowych wiórów drewnianych oraz w pokazie lania świec woskowych.

Warszawiacy i turyści przybyli na Rynek Nowego Miasta, aby wziąć udział w XIII Warszawskim Święcie Chleba. Na Rynku do wspólnej zabawy zachęcały występy kapel i zespołów ludowych – KGW Zabrodzie, Krasne, Młode Kurpie, Boczki Chełmońske i Karniewiacy.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-14-20-pazdziernika-2015


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły