Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich odbyły się 20 września 2015 roku we wsi Grabiec w woj. śląskim. To właśnie w tej wsi, w stodole Jana Paska, decyzją Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego, w dniu 4 sierpnia 1940 roku powstała organizacja zbrojna ruchu ludowego „Chłopska Straż”, przemianowana następnie na „Bataliony Chłopskie”. Współzałożycielem organizacji i komendantem głównym BCh był gen. Franciszek Kamiński.

Organizatorami uroczystości w Grabcu byli: burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny Krzysztof Dobrzyniewicz, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego PSL w Szczekocinach Andrzej Herman, prezes Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach Czesław Orliński, Rada Sołecka wsi Grabiec, Ochotnicza Straż Pożarna w Grabcu, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Szczekocinach.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowej kaplicy, którą celebrował i homilię wygłosił o. gen. prof. Eustachy Rakoczy, Paulin z Jasnej Góry. W homilii o. Eustachy mówił o patriotyzmie polskiej wsi w czasie II wojny światowej oraz o zasługach bojowych dla Ojczyzny Batalionów Chłopskich i jej komendanta głównego Franciszka Kamińskiego.

Po mszy świętej rozpoczęła się kolejna część uroczystości, w ramach której jako pierwszy głos zabrał głos zabrał burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz. Podziękował o. Eustachemu oraz ks. Prefektowi z parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła ze Szczekocin, za odprawioną mszę świętą za żołnierzy BCh oraz powiedział, że mieszkańcy gminy Szczekociny są dumni, że na ich ziemi powstała patriotyczna, zbrojna organizacja – BCh. Po tym wystąpieniu  głos zabierali zaproszeni goście, dziękując za możliwość udziału w pięknej uroczystości i wspominając działalność Batalionów Chłopskich, w kolejności…

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-7-13-pazdziernika


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły