Szybko przybywa żłobków

Dla wielu rodziców podstawowym warunkiem powrotu do pracy po urlopie rodzicielskim jest zapewnienie opieki nad dzieckiem. Jednak wciąż są w Polsce gminy, w których takich miejsc brakuje. Aby temu zaradzić powstał program „Maluch”, którego zadaniem jest dofinansowanie działających żłobków i tworzenie nowych. Informacje o tym, jak zapisać dziecko do żłobka znajdują się m.in. w serwisie OBYWATEL.GOV.PL.

Dzięki „Maluchowi” udało się zwiększyć liczbę placówek z 571 w 2011 roku do ponad 2,9 tys. w bieżącym roku. We wrześniu funkcjonowało 1.824 żłobków, 416 klubów dziecięcych, 662 opiekunów dziennych. W efekcie liczba miejsc opieki dla najmłodszych dzieci wzrosła w ciągu ostatnich 4 lat z 32 tys. do blisko 78 tys.

W latach 2011-2015 z budżetu państwa na program „Maluch” przeznaczono prawie 500 mln zł. W roku obecnym łącznie, z budżetu państwa oraz z budżetów gmin, pierwszy raz zostanie wydanych ponad 700 mln zł. Dotacje z „Malucha” pomniejszają opłaty ponoszone przez rodziny.

Nie byłoby to możliwe bez ustawy żłobkowej. Wprowadziła ona nowe formy opieki nad najmłodszymi dziećmi: kluby dziecięce i dziennych opiekunów, którzy zajmują się kilkorgiem dzieci u siebie w domu. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w małych miejscowościach, w których budowa żłobka jest często niemożliwa. Zatrudnienie przez gminę dziennego opiekuna pozwala na zapewnienie opieki nad dziećmi w mniejszych społecznościach. Umożliwia też aktywizację zawodową osób, które taką opieką zaczynają się zajmować.

Ustawa żłobkowa ułatwiła również legalne zatrudnianie niań. Wystarczy zgłosić opiekunkę do ZUS, a budżet opłaci za nią składki na ubezpieczenie społeczne. Tzw. umowę uaktywniającą można podpisać do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia, a w szczególnych sytuacjach nawet do czwartego roku życia.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-7-13-pazdziernika


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły