Sprzedaż bezpośrednia i modernizacja gospodarstw

1 października odbył się wyjazd studyjny dla dziennikarzy zorganizowany przez Agencję Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa. Przedstawiciele mediów zobaczyli kilka gospodarstw z okolic Siedlec, które modernizowały się z wykorzystaniem środków unijnych. Najistotniejszym wydarzeniem tego wyjazdu było podpisanie przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego nowego rozporządzenia w sprawie sprzedaży bezpośredniej.

Nowe rozporządzenie zostało podpisane na konferencji prasowej zorganizowanej w gospodarstwie Aliny i Justyny Paluch, położonym w Klimczycach Kolonii w gminie Sarnaki. Rozporządzenie reguluje zasady na jakich rolnicy będą mogli sprzedawać przetwarzane w swoich gospodarstwach produkty. – Zwiększyliśmy asortyment oraz limity miesięczne i roczne takiej sprzedaży, która przysługuje właścicielowi gospodarstwa. Co ważne rolnicy będą mogli teraz w ramach tej sprzedaży jeździć na różne festyny, wystawy, festiwale, kiermasze, wszelkie imprezy na terenie całego kraju. Do tej pory mogli to robić jedynie w własnym województwie i powiatach ościennych. Dodatkowo w ramach tej sprzedaży producenci będą też mogli świadczyć sobie usługę wymienną, co jest pewną formą dopuszczenia pod pewnymi warunkami sprzedaży zbiorczej. Na czym to polega? Jeśli na dany kiermasz jedzie jeden rolnik, to może zabrać produkty z drugiego gospodarstw i odwrotnie –wyjaśniał zalety nowego rozporządzenia minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Jednocześnie minister tłumaczył, że nowe rozporządzenie dotyczy tylko części aspektów związanych ze sprzedażą bezpośrednią. Olbrzymie zmiany wprowadzałaby ustawa dotycząca sprzedaży bezpośredniej, w której zawarte są regulacje dotyczące m.in. kwestii weterynaryjnych i podatkowych. Jednak ustawa ta niestety nie będzie uchwalona przez obecny parlament, którego kadencja dobiega końca. – To, że ta ustawa nie trafiła pod obrady parlamentu w tej kadencji jest „zasługą” przewodniczącego Komisji Rolnictwa w Sejmie, skądinąd ważnego polityka PiS. Szkoda, że interes polskiego rolnictwa został poświęcony w imię rozgrywek partyjnych. Wierzę, że po wyborach to będzie jedna z pierwszych ustaw, która będzie uchwalona – tłumaczył Sawicki. Ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi towarzyszył prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross, który poinformował, że producenci rolni już wkrótce będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach działania modernizacja gospodarstw rolnych. – 19 października ruszamy z naborem pomocy finansowej w zakresie modernizacji gospodarstw rolnych. Ten nabór dotyczy produkcji mleka, bydła mięsnego oraz produkcji prosiąt. To jest większe wsparcie niż w poprzedniej perspektywie. Maksymalny pułap pomocy to 900 tys. zł , a w poprzedniej perspektywie było to tylko 300 tys. zł – mówił Gross.

http://www.zielonysztandar.com.pl/wp-admin/post-new.phpDobry przykład

To, że do podpisania nowego rozporządzenia o sprzedaży bezpośredniej doszło w gospodarstwie Aliny i Justyny Paluch w Klimczycach Kolonii nie jest przypadkowe. Gospodarstwo to posiada 13 ha sadu, na których uprawiane są jabłonie w czterech odmianach. Część jabłek jest sprzedawana, inne przetwarzane są w gospodarstwie na sok (gospodarstwa posiada własną tłocznię), który jest rozprowadzany m.in. poprzez sprzedaż bezpośrednią. Doskonale w to wkomponowuje się sklep, który prowadzi matka Aliny Paluch Nina Czuryło. – Soki sprzedajemy w sposób bezpośredni i do lokalnych restauracji i sklepów. Od niedawna współpracujemy też ze szkołami i przedszkolami. Do tego jest jeszcze sklep internetowy, myślimy też o gospodarstwie agroturystycznym – mówi pani Alina. Gospodarstwo pań Paluch korzystało z kliku rodzajów pomocy dostępnej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 m.in. z Modernizacji gospodarstw rolnych oraz różnicowania w kierunku działalności nierolniczej. Zdaniem prezesa ARiMR Andrzeja Grossa to bardzo dobry przykład, jak umiejętnie korzystać ze środków unijnych i rozwijać swoje gospodarstwo. To także przykład dla wielu innych producentów rolnych. – Zawsze są liderzy, których inni podglądają. Ci, od których inni uczą się umiejętnie korzystać ze środków unijnych i tworzyć swój własny biznes – mówił Gross.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-7-13-pazdziernika


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły