Samorząd i spółdzielczość mają duże pole do współpracy

9 października w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie odbyło się wspólne spotkanie przedstawicieli Krajowej Rady Spółdzielczej oraz Związku Powiatów Polskich na czele z prezesami obu organizacji: Alfredem Domagalskim i Ludwikiem Węgrzynem.

W spotkaniu wzięli też udział m.in.: prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Inwalidów i Niewidomych Jerzy Szreder, dyrektor Spółdzielczego Instytutu Badawczego KRS dr Adam Piechowski, dyrektor Centrum Promocji Spółdzielczości Stefan Zajączkowski, Jan Włostowski – prezes spółki „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło, a także pokaźne grono samorządowców, przede wszystkim starostów z całej Polski. – Dziś w Polsce nadal jest blisko 10 tys. spółdzielni w 16 różnych branżach. Połowa z nich funkcjonuje w środowisku wiejskim, a druga w miejskim. Członkami spółdzielni jest 8 mln osób. Najwięcej spośród nich, bo aż 3,5 mln, to członkowie spółdzielni mieszkaniowych. Największy potencjał finansowy mają banki spółdzielcze, a największy udział w rynku mają spółdzielnie mleczarskie. To jest około 70 proc. rynku mleka. Dochody osiągane przez spółdzielczość to w sumie 100 mld zł. Spółdzielnie pełnią ważną społecznie i gospodarczo rolę, m.in. stabilizują rynek pracy, zatrudniają więcej osób o słabszym wykształceniu, więcej kobiet i osób niepełnosprawnych – przedstawiał potencjał spółdzielczości prezes Alfred Domagalski. Jednocześnie zwracał uwagę, że ten potencjał można dobrze wykorzystać na licznych polach współpracy z samorządami. – Jeśli wszystko poświęcamy kwestii pieniądza, zysku, to w życiu społecznym oznacza to liczne negatywne zjawiska. Dla niektórych grup obywateli – tych mniej zamożnych i gorzej sobie radzących – spada poziom i jakość dostępu do usług publicznych. Oznacza to też brak stabilizacji na rynku pracy i problem bezrobocia. W to miejsce mogą i powinny wchodzić spółdzielnie. Opieka zdrowotna, socjalna, stabilizacja rynku pracy, zatrudnienie osób niepełnosprawnych, inwalidów, szkolnictwo – to tylko przykłady miejsc, gdzie samorządy i spółdzielnie mogą współpracować – mówił Domagalski. – Jest sporo spraw i problemów, które w ramach sektora społecznego można rozwiązywać. To są tematy ważne dla samorządów oraz dla spółdzielczości. W I kwartale przyszłego roku chcemy zorganizować poważną konferencję na ten temat – mówił prezes Związku Powiatów Polskich i jednocześnie starosta bocheński Ludwik Węgrzyn.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-14-20-pazdziernika-2015


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły