Okruchy szkolnych wspomnień Tadeusza Samborskiego

Jedną z najnowszych publikacji w bogatym dorobku edytorskim Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego jest książka znanego – zarówno w wielu środowiskach działaczy ludowych i młodowiejskich, samorządowych, jak i ruchu kresowego – polityka, dziennikarza i dyplomaty, posła na Sejm RP II i IV kadencji, regionalisty – Tadeusza Samborskiego.

Tadeusz Samborski urodził się on 8 sierpnia 1945 r. w Gańczarach. Jest absolwentem Szkoły Podstawowej w Kawicach (1959), I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Pobożnego w Legnicy (1963) i I Studium Nauczycielskiego w Szczecinie (1965). W roku 1969 ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (mgr historii), a w 1977 r. uzyskał stopień doktora nauk historycznych na Państwowym Uniwersytecie im. M.W. Łomonosowa w Moskwie.

W latach 1978-1983 pracował w dyplomacji, był m.in. I sekretarzem ambasady PRL w Laosie. W latach 1986-1993 jako korespondent prasy ludowej w Moskwie współpracował z redakcjami „Dziennika Ludowego”, „Zielonego Sztandaru” oraz „Tygodnika Kulturalnego”.

Od 1963 r. działał w Związku Młodzieży Wiejskiej, a od 1964 r. był członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, następnie Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybierany kilkakrotnie do władz krajowych tego ugrupowania (1993-2012).

Z ramienia PSL sprawował też mandat posła na Sejm RP II i IV kadencji, startując w wyborach w okręgu legnickim. Przez kilka lat kierował Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

W 2014 r. uzyskał z listy PSL mandat radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, a 15 grudnia 2014 r. został wybrany na członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-14-20-pazdziernika-2015


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły