Niezłomne Wiejskie Kobiety Polski Podziemnej

Czas ucieka. Ostatni świadkowie czynów naszych dziadków i pradziadków odchodzą z tego świata. A karta naszych dziejów o niezłomnych kobietach wiejskich domaga się zapisu i godnej pamięci w polskiej tradycji narodowej – tak pisała Zofia Kaczor-Jędrzycka, autorka cyklu wspaniałych tekstów o niezłomnych kobietach wiejskich, na łamach Zielonego Sztandaru.

Dlatego uważam, że zorganizowanie na początku konferencji popularno-naukowej na ten temat i apel do opinii publicznej i środowisk kulturotwórczych o zajęcie się tą problematyką, o pamięć o tych niezłomnych bohaterkach, są bardzo potrzebne – tymi słowami apelowała Zofia Kaczor-Jędrzycka.

Na apel, jako pierwsze odpowiedziało województwo świętokrzyskie, gdzie pod patronatem Adama Jarubasa uruchomiono program „Ocalamy od zapomnienia Niezłomne Wiejskie Kobiety Polski Podziemnej województwa świętokrzyskiego”.

Zapowiedziana konferencja „Życie i czyny niezłomnych kobiet wiejskich polski podziemnej w pamięci i działaniu pokoleń XXI wieku” miała miejsce w gościnnych progach Centralnej Biblioteki Rolniczej, z udziałem licznego grona prelegentów, słuchaczy i zaproszonych gości z całego kraju. Pomocy przy współorganizacji konferencji podjęły się MHPRL, Zarząd Krajowego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych oraz Fundacja Uniwersytetów Ludowych. Zgromadzeniu towarzyszyła wystawy poświęcona Zofii Solarzowej „Dążenie do ideału”, a bohaterskie kobiety związanym z ruchem ludowym upamiętniono „Portretami Kobiet Niezłomnych”.

W przeddzień spotkania złożone zostały kwiaty na grobach: Ireny Kosmowskiej, Zofii Solarzowej, Hanny Chorążyny, Marii Maniakówny, Henryki Kamińskiej i Marii Dąbrowskiej.

Uroczystość w CBR rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici” – „Do niebieskich pował” oraz „Na Wiciarza roli ruń pozieleniała.”

– Tym dniem zapoczątkowujemy przywracanie pamięci naszym bohaterkom. Oby pamięć o nich nie zaginęła – powiedziała Zofia Kaczor-Jędrzycka witając przybyłych. Warto tu przypomnieć, że z inicjatywy i z udziałem Zofii Kaczor-Jędrzyckiej program II Polskiego Radi…

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-14-20-pazdziernika-2015


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły