Warto wiedzieć

Schorzenia reumatyczne dotykają co czwartą osobę. Tak naprawdę medycyna nie zna przyczyny ich występowania. Nie wiadomo też, dlaczego jedni częściej na nie chorują, inni są na nie mniej podatni. Mimo poprawy diagnostyki i dużej różnorodności leków schorzeń reumatycznych nie można wyleczyć. Można jedynie opóźnić procesy zwyrodnieniowo-deformacyjne stawów i łagodzić dolegliwości bólowe.

Do utraty masy kostnej u kobiet dochodzi w okresie menopauzy. Spada wtedy poziom estrogenów w organizmie, a są one potrzebne do wbudowania wapnia w kości. Zapotrzebowanie dzienne na ten pierwiastek wynosi około 1200 mg. Taką ilość zapewnia dieta bogata w produkty mleczne i ryby. Jednak w okresie menopauzy może to nie wystarczyć. Należy więc sięgnąć po preparaty zawierające wapń. W jednej tabletce znajduje się 300 mg tego mikroelementu.

Z medycznego punktu widzenia alkohol nie różni się od innych środków odurzających. Tak samo uzależnia. I równie negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Wystarczy kilka minut, by alkohol dostał się do krwioobiegu, a stąd do mózgu. Już po wypiciu jednego drinka wątroba potrzebuje aż godzinę na wyeliminowanie alkoholu z krwioobiegu. Długotrwałe picie niesie z sobą poważne konsekwencje dla organizmu. Może doprowadzić do zmian w mózgu, marskości wątroby, nieżytu żołądka czy zwyrodnienia mięśnia sercowego.

Dynia jest pomocna przy leczeniu niektórych schorzeń. Cenne substancje znajdują się w jej ziarnach, które są bogate w jedno- i wielonasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i pierwiastki śladowe. Przy zaburzeniach pracy nerek i podwyższonym cholesterolu zalecana jest sześciotygodniowa kuracja dyniowa. Codziennie należy jeść potrawy z tego warzywa. Zaś suszone ziarna dyni łagodzą dolegliwości ze strony dróg moczowych.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-2-8-wrzesnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły