Ruszają badania słuchu dzieci z terenów wiejskich

We wrześniu ruszy kolejny program badań słuchu 140 tysięcy dzieci z terenów wiejskich. Akcję sfinansuje Fundusz Składkowy KRUS. – Warto dbać o zdrowie dzieci. Te wydatki na profilaktykę to inwestycje, dzięki, którym potem będziemy mogli wydawać mniej na służbę zdrowia, a najmłodszym zapewnimy większy komfort życia – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

– Polskie rolnictwo jest na tle rolnictwa unijnego stosunkowo młode. 1/3 gospodarzy nie ukończyła jeszcze 40 roku życia. To nas cieszy i tym się chwalimy. Chcemy też utrzymać taką sytuację jak najdłużej i stąd nasze wysiłki, aby dbać w szczególny sposób o zdrowie dzieci z terenów wiejskich. Badania przesiewowe to szansa na wychwycenie kłopotów oraz możliwość na szybką reakcję lekarzy. Tak naprawdę te pieniądze to inwestycje w zdrowie, które obniżą potem wydatki państwa – powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.  Program badań przesiewowych przeprowadzi Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu (IFiPS) w Kajetanach pod Warszawą. W poprzednich latach (2008, 2010, 2011) podobnymi badaniami objęto 350 tysięcy dzieci z terenów wiejskich. Teraz będzie to kolejnych 140 tysięcy uczniów. – Wielu dzieciom można skutecznie pomóc, ale im wcześniej się wykryje nieprawidłowości słuchu, tym lepiej dla nich – powiedział prof. Henryk Skarżyński dyrektor IFiPS.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-26-sierpnia-1-wrzesnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły