Warto być młodym rolnikiem

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki oraz prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marek Gros wspólnie przekonywali, że Polskę na tle krajów UE cechuje duża liczba gospodarstw prowadzonych przez młodych rolników. Nie dzieje się tak przypadkowo, bo zdaniem ministra rolnictwa oraz prezesa ARiMR jest to efekt dużego wsparcia, jakiego udzielono młodym rolnikom w ramach środków unijnych. Będzie ono kontynuowane.

Na konferencji prasowej 22 lipca minister Marek Sawicki nie ukrywał, że  Unia Europejska to region, gdzie dominują dość wiekowi rolnicy. – Młodych rolników jest zaledwie 7,5 proc. – zwrócił uwagę minister. – Polska jest na tym tle krajem rolników młodych, gdyż na 1,3 mln złożonych wniosków co najmniej 1/3, to wnioski złożone przez rolników, którzy nie przekroczyli 40. roku życia – wyjaśniał. – Polska w UE jest przedstawiana jako kraj, który potrafi zatrzymać młodych na wsi. Można powiedzieć, że mamy przepis na odmłodzenie wsi. Niedawno była u mnie rumuńska ekipa telewizyjna, która szczegółowo dopytywała się o ten przepis – opowiadał z kolei prezes ARiMR Andrzej Gross. Warto na marginesie podkreślić, że w Rumunii średni wieku rolnika to ponad 60 lat! Drastyczny spadek udziału młodych rolników to problem m.in. Holandii, Danii, Belgii, Irlandii czy Niemiec. Zdaniem Sawickiego i Grossa duża liczba i aktywność młodych rolników w Polsce wynika z faktu, że od samego początku obecności Polski w UE oferuje sie im różnorodne formy wsparcia i zachęty do rozpoczęcia i prowadzenia gospodarstw rolnych. – Tylko z premii na rozpoczęcie działalności rolniczej dotychczas skorzystało około 50 tys. gospodarstw. Mieli niższy udział środków własnych, chociażby w działaniach inwestycyjnych z działania modernizacja gospodarstw – podkreślił minister. Nie dziwi więc, że w nowej perspektywie ta polityka nie tylko będzie kontynuowana, ale pojawią się też nowe możliwości. Już 20 sierpnia rozpocznie się nabór wniosków na działanie „Młody rolnik” w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Młodzi rolnicy będą mogli uzyskać premię wynosząca 100 tys. zł.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-29-lipca-4-sierpnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły