W Tarnowie i Wierzchosławicach pamięć o Witosie wciąż żywa

„Cud Wisły poprzedził cud jedności. Bez drugiego nie byłoby pierwszego” – tak o słynnym zwycięstwie pod Warszawą wojsk polskich nad wojskami Rosji bolszewickiej w wojnie 1920 r. mówił Wincenty Witos, premier Rządu Obrony Narodowej. Dokładnie 15 sierpnia minęło 95 lat od tamtych wydarzeń.

 

Jak co roku 15 sierpnia w rocznicę bitwy warszawskiej organizowane są w Tarnowie uroczystości okolicznościowe. Główne obchody odbyły się zarówno pod pomnikiem W. Witosa, jak i pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie. W tym roku centralną cześć uroczystości zorganizowali prezydent miasta Tarnowa i Polskie Stronnictwo Ludowe. Uczestnicy oraz licznie przybyłe poczty sztandarowe zgromadzili się na Placu Drzewnym w Tarnowie u stóp pomnika słynnego chłopskiego premiera. Podczas tej części uroczystości słowa refleksji do zgromadzonych skierował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który przypomniał olbrzymie znaczenie i wkład chłopa polskiego w zwycięstwo warszawskie 1920 r. Uroczystość swoją obecnością uświetnili również: europoseł Czesław Siekierski, poseł PSL ziemi tarnowskiej Andrzej Sztorc, wicewojewoda małopolski Wojciech Szczepanik, wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys, działacze ludowi, kombatanci, służby mundurowe i młodzież szkolna.

Uroczysta msza święta w intencji ojczyzny odbyła się w samo południe w bazylice katedralnej. Po zakończeniu uczestnicy obchodów przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Zakładów Azotowych w Mościcach udali się pod Grób Nieznanego Żołnierza, aby złożyć symboliczne wiązanki kwiatów.

Święto Czynu Chłopskiego było również okazją do odwiedzin Wierzchosławic.

Do wsi chłopskiego przywódcy przybyły liczne delegacje z pocztami sztandarowymi. Wartę honorową przy kaplicy (miejscu pochówku W. Witosa) pełnili żołnierze z Grupy Rekonstrukcyjnej 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Przybyłych gości powitali prawnuk Wincentego Witosa – Marek Steindel – oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ryszard Ochwat. Wśród składających wiązanki kwiatów znaleźli się przedstawiciele oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa i Krakowa, prezes ZW PSL w Krakowie Andrzej Kosiniak-Kamysz, samorządowcy z Kazimierzy Wielkiej na czele ze starostą Janem Nowakiem oraz wójt Wierzchosławic Zbigniew Drąg. Muzeum Okręgowe w Tarnowie reprezentowała wicedyrektor, Małgorzata Michałek.

Po oficjalnej części obchodów z wierzchosławickiego cmentarza uczestnicy przemarszem udali się do Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, gdzie nastąpiło odsłonięcie wystawy czasowej „Wincenty Witos – Premier Rządu 1920”. Wystawa omawia szerokie tło zdarzeń politycznych i militarnych dziejących się od wiosny 1920 r., a więc od zajęcia przez wojska polskie Kijowa, do układów pokojowych zawartych…
Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-19-25-sierpnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły