Stan klęski żywiołowej nie pomoże rolnikom

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki wraz z dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Januszem Skulichem odbyli kolejną wideokonferencję z wojewodami.

– Z meldunków, jakie uzyskaliśmy od wojewodów wynika, że susza dotknęła uprawy na obszarze około 800 tys. hektarów, a wstępne szacunki strat opiewają na kwotę blisko 550 mln zł – poinformował minister.

– Poprosiłem dziś o uzupełnienie meldunków o stratach na najbliższy poniedziałek, abym mógł przedstawić informację na wtorkowym posiedzeniu rządu. Na tym posiedzeniu będziemy analizowali skalę suszy i formy pomocy poszkodowanym – powiedział szef resortu rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na mający się pojawić wkrótce kolejny meldunek IUNG-PIB w Puławach. Według ministra wszystko wskazuje na to, że oprócz wcześniej objętych suszą upraw zbóż i rzepaku prawdopodobnie w kolejnych meldunkach będzie to już kukurydza i rośliny pastewne oraz warzywa i okopowe.

– Te informacje i meldunki nie są jeszcze ostateczne. Dopiero kiedy prace zakończą komisje, będzie można tak naprawdę podać wiarygodne dane – podkreślił minister.

Minister Marek Sawicki odniósł się także do słów polityków PiS na temat działań podejmowanych przez rząd w sprawie suszy.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-26-sierpnia-1-wrzesnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Wielkanocne rozważania o żywności

    Bezpieczeństwo żywnościowe Bezpieczeństwo żywnościowe jest złożonym zagadnieniem powiązanym ze zrównoważonym rozwojem rolnictwa, zdrowiem ludności, środowiskiem i handlem. Na globalne bezpieczeństwo …

  • Jaki będzie krajobraz społeczno-ekonomiczny po kolejnej bitwie z epidemią?

    dr Michał SobczakWydział Ekonomiczno-SocjologicznyUniwersytet Łódzki Gdy zostałem poproszony przez Redaktora Naczelnego o napisanie tekstu dotyczącego skutków kolejnego lockdownu, czy też …

  • Niewielu rolników ubezpiecza uprawy

    O wspieraniu środkami publicznymi systemu ubezpieczeń rolniczych System wspierania dopłatami z budżetu państwa ubezpieczeń rolniczych nadal jest mało skuteczny i …