Plon niesiemy plon

Tegoroczne plony z powodu nadmiernej suszy na polach nie należały do imponujących, a mimo to dożynki w największej gminie powiatu bialskiego były nad wyraz udane. Wzięło w nich udział blisko 1500 osób. Tym razem w roli gospodarzy wystąpiły dwa sołectwa Sitnik i Łukowce. Z tego powodu obowiązki starostów powierzono sołtysom obu miejscowości, czyli Justynie Paszkiewicz i Bogdanowi Liniewiczowi. Uroczystość rozpoczęła msza dziękczynna w intencji rolników w kościele w Łukowcach.

Stamtąd ruszył korowód żniwny pod świetlicę w Sitniku.

W gronie zacnych osób znaleźli się m.in. posłowie Adam Abramowicz i Franciszek Jerzy Stefaniuk, konsul Władysław Hałło z Konsulatu Republiki Białoruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Przemysław Litwiniuk, wiceprzewodniczący sejmiku Riad Haidar, starosta bialski Tadeusz Łazowski, przewodniczący OPZZ Jan Guz i dyrektor biura informatycznego i obsługi LUW Wojciech Wołoch.

Na scenie starostowie wręczyli gospodarzowi dożynek, wójtowi Wiesławowi Panasiukowi dorodny bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna. Wójt obiecał go sprawiedliwie dzielić. Ceremoniał dożynkowy rozpoczęto od prezentacji wieńców. Przygotowały je w tym roku delegacje z trzynastu sołectw i ogrodu działkowego „Piotruś”. Jako pierwsi zaprezentowali się gospodarze z Sitnika i Łukowców z efektownym wieńcem tradycyjnym w kształcie korony. Po nich prezentowały się z piosenką lub zabawnym monologiem delegacje następujących sołectw: Czosnówka, Dokudów, Hrud, Jaźwiny, Krzymowskie, Pólko, Sławacinek Stary Styrzyniec, Swory, Terebela, Woskrzenice Duże i Woskrzenice Małe oraz delegacja ogrodu „Piotruś” ze Styrzyńca.

Znaczącym punktem imprezy było wręczenie honorowych odznak „Za zasługi dla gminy Biała Podlaska”. Otrzymały go cztery osoby: wiceprzewodnicząca RG Agnieszka Sęczyk, sołtys i starościna Justyna Paszkiewicz, szef Mix-Budu Zenon Michalczuk oraz prezes ROD „Piotruś” Wiesław Tomczuk. Święto plonów jest wyjątkowym dniem, w którym wójt nagradza najbardziej aktywnych rolników. W tym roku dyplomy oraz efektowne albumy otrzymali rolnicy z sołectw Sitnik i Łukowce: starostowie Justyna Paszkiewicz i Bogdan Liniewicz oraz Waldemar Chodun, Krzysztof Laszuk, Sylwester Sidoruk, Marcin Liniewicz, Mirosław Adamiuk, Cezary Siwek, Piotr Liniewicz. Marian Potiopa i Wojciech Walczuk.

W konkursie na wieniec tradycyjny zwyciężyło dzieło gospodarzy, czyli Sitnika i Łukowców. W konkursie na wieniec współczesny zwyciężyła reprezentacja Hruda, która od lat przygotowuje „ptasie” wieńce. Tym razem wykonała oryginalnego indora. W konkursie publiczności doceniono wieniec z Jaźwin…

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-26-sierpnia-1-wrzesnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły