Nie zostawię rolników samych

Poziom wody w Wiśle jest najniższy od początku przeprowadzenia pomiarów w Polsce. W wielu innych rzekach, jeziorach jest podobnie. Susza jest odczuwalna przede wszystkim na polach. Już wiemy, że w niektórych regionach plony są mniejsze nawet o połowę. Ze skali suszy doskonale zdaje sobie sprawę minister rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Sawicki. Przekonuje, że nie zostawi rolników samych z tym problemem.

Minister Sawicki wraz z dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Januszem Skulichem odbyli specjalną wideokonferencję z wojewodami poświęconą suszy. – Z meldunków przekazanych przez wojewodów wynika, że problem suszy dotyka około 1/3 gmin w Polsce – poinformował minister Marek Sawicki podczas briefingu po zakończeniu wideokonferencji. Zdaniem ministra sytuacja jest jednak silnie zróżnicowana. Są rejony, gdzie suszy nie odnotowano, ale są też miejsca, gdzie warunki stają się wręcz dramatyczne. Oznacza to, że niektóre gospodarstwa rolne mocno ucierpią z powodu braku opadów. Tutaj jednak minister woli poczekać na szczegółowe dane, by móc mówić o konkretach. – Do połowy sierpnia powinniśmy uzyskać chociaż cząstkowe dane z prac komisji szacujących straty w gospodarstwach – podkreślił szef resortu rolnictwa. Sytuację rolników minister Sawicki referował na posiedzeniu rządu. Sawicki przekonywał, że gospodarstwa rolne będą potrzebowały znacznego wsparcia. I jak się okazało argumenty Sawickiego….

Oprac. D.O.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru:http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-12-18-sierpnia


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły