Wzmocnienie współpracy na rzecz innowacyjności przyniesie korzyści Polsce i Szwecji

Pogłębienie współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Szwecją  i wspólne działania na rzecz rozwoju innowacyjności to główny temat Szwedzko-Polskiego Forum Innowacji, w którym wziął udział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, minister przedsiębiorczości i innowacji Szwecji Mikael Damberg oraz podsekretarz stanu w MG Grażyna Henclewska. Wydarzenie odbyło się 11 czerwca 2015 r. w Warszawie.

Przedstawiciele obu rządów podkreślili, że ich kraje łączą od lat silne więzi gospodarcze i polityczne, a Polska, obok Niemiec, należy również do ważniejszych partnerów regionalnych Szwecji. – Cieszy nas, że Szwecja dostrzegła już dawno dobrą perspektywę wynikającą z rozwoju wzajemnej współpracy. Dowodem tego jest wzrost obrotów handlowych, a także obecność w Polsce licznych firm szwedzkich – podkreślił wicepremier Piechociński.

Szef MG dodał również, że obecnie bardzo ważnym zadaniem jest zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw. – Zainicjowaliśmy zmiany w modelu innowacyjności, charakteryzującym do tej pory nasz kraj – z naśladowczego, na ten w coraz większym stopniu oparty na własnym wkładzie badawczym. Sukcesywne zwiększanie własnej wartości dodanej do produktów, usług i procesów biznesowych to najlepsza droga do zwiększenia konkurencyjności naszej gospodarki – stwierdził.

Ministrowie Piechociński i Damberg odnieśli się również do czynników takich jak  edukacja oraz współpraca biznesu i nauki, bez których nie da się osiągnąć wyższych wskaźników innowacyjności. – Innowacyjność to także tworzenie jak najlepszych warunków do ujawniania kreatywnego potencjału obywateli, w tym przedsiębiorców i naukowców – zaznaczył minister Damberg.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru: http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-17-23-czerwca


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły