Warto wiedzieć

Do pielęgnacji włosów przetłuszczających się i delikatnych dobrze jest stosować płukanki z kwiatów malwy. Ekstrakt z nich zawiera wiele cennych substancji, między innymi kwasy organiczne, flawonoidy, aminokwasy, sole mineralne i lecytynę. Dzięki nim skóra głowy i cebulki włosowe są zdrowe, dobrze odżywione, a fryzura nabiera objętości.

Jazda na rowerze nie tylko relaksuje, ale i poprawia sprawność organizmu. Podczas jazdy nie odczuwamy zmęczenia, a pracują wówczas mięśnie nóg, ramion, pleców, brzucha, pośladków. Wystarczy codzienna półgodzinna przejażdżka, by wyszczuplić talię, wysmuklić biodra i uda. Kręcenie pedałami zmniejsza ponadto szpecący defekt ciała, jakim jest cellulit.

Algi są bogate w witaminy: A, C, z grupy B, aminokwasy, hormony roślinne oraz mikroelementy. Wyciąg z wodorostów dodaje się do kremów, preparatów zwalczających cellulit, specyfików łagodzących trądzik oraz szamponów i balsamów do ciała. Algi morskie pobudzają krążenie krwi, przyspieszają przemianę materii w komórkach ciała, dotleniają i regenerują tkanki. Dzięki temu skóra staje się gładsza i bardziej napięta, bo jest dobrze odżywiona i nawilżona.

Kminek działa rozkurczowo, reguluje dopływ żółci do dwunastnicy, poprawia apetyt i trawienie, jest dobrym środkiem wiatropędnym oraz bakteriobójczym. Zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach, znosi wzdęcia brzucha, poprawia przyswajanie pokarmów. Kminek jest dobrym lekiem dla ludzi cierpiących na dolegliwości wątroby oraz zaburzenia pracy trzustki. Zwiększa ponadto ilość wydalanego moczu.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru: http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-17-23-czerwca


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły