Będzie praca z etatami dla młodych

To prawdziwy przełom na runku pracy w Polsce. Program „Praca dla młodych”, który powstał w resorcie kierowanym przez PSL-owskiego ministra Władysława Kosiniak-Kamysza, jest pierwszym tak realnym i konkretnym rozwiązaniem na naszym rynku pracy. Dzięki niemu pracodawcy przez rok będą otrzymywać dotację, w sumie blisko 2200 zł miesięcznie do każdego młodego pracownika zatrudnionego na etat. Jeszcze nigdy młodzi ludzie w Polsce nie dostali tak dużego wsparcia od państwa.

Program „Praca dla młodych” może zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Według założeń skorzysta z niego każdy pracodawca, który podpisze stosowną umowę z Powiatowym Urzędem Pracy. W zamian za zatrudnienie na etat młodego pracownika otrzyma od PUP-u 1800 zł i dodatkowo składki na ZUS. W sumie będzie to kwota w wysokości 2173,32 zł. Dofinansowanie będzie przysługiwać nie tylko w sytuacji zatrudniania nowej osoby. Pracodawca może liczyć na pieniądze również wtedy, kiedy postanowi zatrudnić na etat pracownika, z którym współpracował do tej pory na umowę o dzieło lub zlecenie. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że dzięki programowi pracę na etat znajdzie 115 tys. młodych ludzi.

Całkowity koszt programu według szacunków ministerstwa to 2,7 mld zł. Środki będą pochodzić z Funduszu Pracy. Ogromna część tej dotacji wróci jednak do budżetu państwa w formie podatków i składek. – Szacujemy, że program będzie realnie kosztował ok. 1,6 mld zł – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister Pracy i Polityki Społecznej. – Nie musimy nigdzie szukać na to pieniędzy, te środki już są w Funduszu Pracy. Nie mogliśmy ich jednak wykorzystać z powodu ciążącej nad Polską procedury nadmiernego deficytu. W połowie maja Komisja Europejska zarekomendowała jego zamknięcie, uznając, że rząd trzyma wydatki w ryzach. To dało nam pole manewru. Uznaliśmy, że jeśli zwiększać wydatki, to właśnie na wsparcie młodych ludzi w wejściu na rynek pracy – dodaje minister.

Marcin Zieliński

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru: http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-10-16-czerwca


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły