120 lat ruchu ludowego

Zasłużeni działacze

Wielką siłą Polskiego Stronnictwa Ludowego jest to, że jego członkowie, sympatycy i działacze są mocno osadzeni w Polsce gminnej i powiatowej. Żyją wśród ludzi, świetnie znają ich problemy i realia codzienności. Z zasady szybko też reagują na wszelakie potrzeby i oczekiwania, na krzywdy i mankamenty. Gdzie tylko można i jak tylko można starają się im zaradzić i rozwiązać. Są też uwrażliwieni na krzywdy i niesprawiedliwość, patologię i prywatę. Pomagają tym osobom i rodzinom, których dotknęło nieszczęście lub zwykła bieda. To procentuje. Działacze PSL darzeni są zaufaniem. Osoby postronne wiedzą, że nie rzucają oni słów na wiatr. Kandydaci PSL do rad czy parlamentu uzyskują z reguły wysokie poparcie wyborców. Miejmy nadzieję, że tak będzie również w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu. Takimi godnymi uznania są również działacze odznaczeni przez NKW PSL Medalem Pamiątkowym za Zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa i Odznaką Złotej Koniczynki, których krótkie portrety teraz publikujemy. To wyróżnienia przeważnie sprzed trzech lat.

Zofia Chodorowicz

Zofia Chodorowicz, absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, to niezwykle zasłużona działaczka społeczna i ludowa od 1984 r., mająca trwałe osiągnięcia w pracy samorządowej. Pracę zawodową podjęła w wieku 21 lat, tj. w 1973 r. Przez 22 lata była pracownikiem Urzędu Miasta i Gminy w Zelowie, w woj. łódzkim, w którym zajmowała stanowisko kierownika i zastępcy naczelnika. Potem została kierownikiem Urzędu Rejonowego w Bełchatowie, a następnie sekretarzem w Starostwie Powiatowym w tym mieście, w sumie ponad 12 lat. A powiat bełchatowski należy do ważnych ośrodków przemysłowych Polski i dobrze się rozwija, co dzieje się przy czynnym udziale takich fachowców jak Zofia Chodorowicz. Godzi się zaś dodać, że poza wiedzą wyniesioną z SGGW podnosiła ona swoje kwalifikacje w Studium Zarządzania Nieruchomościami oraz na wielu kursach i szkoleniach.

Będąc w szeregach ludowców wiele dobrego zrobiła jako wiceprezes Komitetu Miejsko-Gminnego ZSL i z kolei ZMG PSL w Zelowie. Zofia Chodorowicz wchodziła również przez lata w skład władz powiatowych Stronnictwa. Była m. in. inicjatorką powstania Domu Ludowego w Zalesiu, w gminie Zelów. Jej dokonania i zasługi uwieńczono Medalem Pamiątkowym im. W. Witosa.

Czytaj więcej na e-wydaniu zielonego sztandaru: http://wydawnictwoludowe.embuk.pl/pub/zielony-sztandar-zielony-sztandar-17-23-czerwca

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły