Znaczenie przemysłu w konkurencyjnej Europie

Przedsiębiorstwa przemysłowe jako fundament gospodarki i nowe wyzwania polityki przemysłowej to główne tematy konferencji, którą otworzył wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Debata odbyła się 13 marca 2014 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Wicepremier zaznaczył, że ostatni kryzys na światowych rynkach pokazał, jak ważny dla stabilności nowoczesnej gospodarki jest przemysł. Dodał, że sektor ten stanowi źródło innowacyjnych rozwiązań, jest także ważnym pracodawcą i wsparciem dla otoczenia biznesu. – Z tego względu poprawa warunków funkcjonowania przemysłu w Europie jest podstawą zapewnienia konkurencyjności UE w wymiarze globalnym – powiedział.

Minister gospodarki podkreślił także, że Europa powinna wypracować nowe przewagi konkurencyjne. – Polska chce w przestrzeni UE kreować debatę nie w kategoriach zagrożeń, lecz spójności pomiędzy politykami: klimatyczną, energetyczną, przemysłową i handlową – powiedział. Przypomniał, że polityka przemysłowa jest tematem poruszanym systematycznie na europejskim forum. – W styczniu tego roku w gronie 22 państw członkowskich UE w Rzymie dyskutowaliśmy o reindustrializacji. Polityka przemysłowa była też tematem konferencji w ramach współpracy Trójkąta Weimarskiego w Krakowie. 20 i 21 marca 2014 r. będzie natomiast przedmiotem obrad Rady Europejskiej – przypomniał wicepremier.

Wicepremier podkreślił również rolę więzi pomiędzy gospodarką, administracją publiczną i środowiskiem akademickim. – Cieszę się, że do powołanych przez MG Krajowej Rady Przedsiębiorczości czy Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej dołączyły osoby o znaczącym dorobku naukowym. Są one wsparciem w tworzeniu jak najlepszych warunków rozwoju przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności Polski – ocenił.

Organizatorem V międzynarodowej konferencji naukowej „Przedsiębiorstwo przemysłowe jako fundament gospodarki” był Instytut Rynków i Konkurencji w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – we współpracy z Ministerstwem Gospodarki oraz przedsiębiorcami.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły