Wicepremier Janusz Piechociński spełnia oczekiwania protestujących hodowców

Dzięki zdecydowanym działaniom wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, rolnicy zawiesili protest związany z trudną sytuacją na runku wieprzowiny. Sytuacja hodowców stała się niezwykle trudna, po odnalezieniu przy granicy z Białorusią dwóch martwych dzików chorych na afrykański pomór świń. Po tym zdarzeniu ceny wieprzowiny w skupie dramatycznie spadły.

Sytuację pogorszyła jeszcze niewspółmierna do zagrożenia decyzja Głównego Lekarza Weterynarii Janusza Związka o wyznaczeniu ogromnego obszaru, zagrożonego pomorem świń – obejmującego 43 miejscowości. Obowiązuje na nim zakaz polowań, przewozu świń z gospodarstwa do gospodarstwa, zakaz handlu trzodą chlewną i jakimkolwiek materiałem biologicznym, który pochodzi od świń. Postawiło to setki rolników w sytuacji dramatycznej. Brak możliwości sprzedaży wieprzowiny, a tym samym uzyskania jakichkolwiek środków na spłatę kredytów zaciągniętych na rozpoczęcie hodowli, popchnął rolników do zorganizowania protestu. Zablokowali oni 11 marca drogę krajową nr 19 w Łosicach.

Niewystarczające działania urzędników ministerstwa rolnictwa w kwestii rozwiązania problemu skupu żywca wieprzowego oraz docierające do opinii publicznej informacje o prawdopodobnej próbie siłowej likwidacji blokady drogi, skłoniły wicepremiera Janusza Piechocińskiego do zdecydowanych działań. 13 marca poprosił Stanisława Kalembę o dymisję ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co dzień później nastąpiło i zaproponował na to miejsce Marka Sawickiego. Również 14 marca wicepremier udał się do protestujących rolników gdzie zapewnił, że od 17 marca ruszy skup wieprzowiny na ich terenie. Skup nie mógł ruszyć wcześniej, bo chłodnie na tym terenie były zapełnione. Przez weekend trwał wywóz mięsa do innych chłodni w kraju tak, aby zrobić miejsce na nowe zapas.

Zgodnie z obietnicą daną rolnikom przez prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Janusza Piechocińskiego 17 marca rozpoczął się interwencyjny skup wieprzowiny.

Dalsze działania w celu zażegnania kryzysu na rynku wieprzowiny będzie podejmował nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, który 17 marca przyjął z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego nominację na to stanowisko. Jedną z pierwszych decyzji ministra była dymisja Głównego Lekarza Weterynarii Janusza Związka.

Choć w Polsce nie zanotowano ani jednego przypadku zachorowania świni na afrykański pomór świń, a sama choroba nie jest groźna dla ludzi, Rosja – jeden z większych odbiorców polskiej wieprzowiny, zamknął dla naszego mięsa swoje granice. Mało tego namawia państwa UE do podobnych działań. Dlatego minister Sawicki, nie wyklucza wizyty w Moskwie i rozmów na temat wznowienia handlu wieprzowiną. Jednak biorąc pod uwagę bardzo skomplikowaną obecną sytuację miedzy narodową, może okazać się to trudne. Minister ma też rozmawiać z przedstawicielami Unii Europejskiej, o uruchomieniu dodatkowych środków na skup żywca.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Nieznana historia największego protestu przeciwko komunistom w Płocku

    Niewiele osób pamięta dziś, że Płock stał się areną jednego z największych sprzeciwów wobec komunistycznego terroru i represji powojennych. Był …

  • Czas Witosa

    To były upalne sierpniowe dni 1920 roku. W powietrzu czuć było atmosferę strachu i przeświadczenia co do zbliżającego się wkrótce …

  • Opinogóra stawia na PSL

    Piotr Czyżyk popierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe został nowym wójtem gminy Opinogóra. Pokonał w drugiej turze Annę Koral z PiS. …