Hiszpania dobrym partnerem handlowym

Działania na rzecz rozwoju inwestycji zagranicznych w Polsce, wzajemne relacje handlowe oraz obecna sytuacja ekonomiczna Europy to główne tematy rozmów wicepremiera Janusza Piechocińskiego z członkami Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej. Spotkanie odbyło się 17 lutego 2014 r. w Warszawie.

Wicepremier Piechociński przypomniał, że Hiszpania jest 14. rynkiem eksportowym i 12. importowym dla Polski. – Obroty towarowe przekraczające 6,6 mld euro i dodatni bilans handlowy w wysokości ponad 125 mln euro potwierdzają dobre relacje gospodarcze między naszymi krajami – zaznaczył. Podkreślił, że hiszpańskie firmy postrzegają Polskę jako atrakcyjne miejsce do lokowania inwestycji. – Na naszym rynku zarejestrowano ponad 741 przedsiębiorstw z udziałem kapitału hiszpańskiego. Wartość inwestycji 192 z nich przekroczyła 1 mln dol. – powiedział.

Wicepremier przypomniał ponadto, że w 2013 roku Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu działania Specjalnych Stref Ekonomicznych do 2026 r. Poinformował, że w 2014 r. przedsiębiorcom dostęp do SSE ma też ułatwić złagodzenie kryteriów włączania do stref gruntów prywatnych (w zakresie wymogów dotyczących stopy bezrobocia). – MG planuje również szerokie wsparcie dla inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Przygotowywana będzie nowelizacja rozporządzenia określającego zasady udzielania pomocy publicznej w SSE oraz w sprawie udzielania wsparcia finansowego z Funduszu Strefowego – poinformował.

Minister poruszył również temat perspektyw wykorzystania środków UE w latach 2014-2020. – Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej. Będą one istotnym wsparciem na rzecz podniesienia konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw– ocenił.

Wicepremier odniósł się też do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. – Dokument został zatwierdzony przez Stały Komitet Rady Ministrów 6 lutego br. W krótkim czasie powinien zostać przekazany pod obrady rządu, a następnie Parlamentu – zadeklarował.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • O pomocy koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej

    Powiaty powinny zwiększyć częstotliwość kontroli Działalność koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej jest na ogół dobrze zorganizowana. W zawodzie jest jednak nadal …

  • Bliski koniec Mieszkania Plus

    Kończy swój żywot jedna ze sztandarowych inicjatyw rządu Zjednoczonej Prawicy. Miało być 100 tys. mieszkań jeszcze do końca pierwszej kadencji, …

  • Przeładowane ciężarówki rozjeżdżają drogi w miastach

    O ruchu pojazdów przeciążonych na obszarach zurbanizowanych Organy administracji publicznej nieskutecznie przeciwdziałały poruszaniu się pojazdów przeciążonych po drogach przebiegających przez …