Tata – to brzmi dumnie!

Czy rodzic wracający do pracy po narodzinach dziecka może liczyć na wsparcie pracodawcy? Jak najczęściej przebiega podział obowiązków na linii mama-tata? Jak z tematem urlopów rodzicielskich radzą sobie nasi sąsiedzi w Unii Europejskiej? Na te i inne pytania odpowiadali organizatorzy i paneliści pierwszego w Polsce Kongresu Ojców, który odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

– Zmiany w zakresie urlopów rodzicielskich uważam za największy sukces gabinetu mojego resortu. Ustawa powstała w wyniku dialogu społecznego, w którym znaczący udział mieli rodzice. Teraz organizujemy wydarzenie, podczas którego ten dialog będzie można kontynuować – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Dla rodziców, którzy przyszli na Kongres Ojców z najmłodszymi, organizatorzy przygotowali wiele udogodnień i atrakcji. Nad bezpieczeństwem i dobrą zabawą dzieci w różnych grupach wiekowych czuwali opiekunowie i animatorzy. Ojcowskie spotkanie na Narodowym prowadzili znani dziennikarze: Olivier Janiak i Wojciech Szeląg.

Minister wspomniał, że rodzice mogą sami decydować, w jaki sposób chcą skorzystać z urlopu: czy chcą się nim podzielić, czy korzystać wspólnie, czy łączyć go z praca. – Ja jestem zwolennikiem elastyczności, uważam, że rodziny same powinny decydować, jak korzystać z urlopu – mówił minister Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem ministra bardzo ważne jest, aby ojcowie korzystali z urlopu ojcowskiego. – Ojcowie potrzebni są w sprawowaniu opieki i nie może to być na pół etatu – mówił minister.

Pierwsze dwa panele tematyczne związane były z sytuacją rodziców na rynku pracy oraz  z obserwowanymi aktualnie zmianami ról rodzinnych. Eksperci wypowiadali się o korzyściach, jakie dla pracodawcy niesie zatrudnianie rodziców oraz o znaczeniu obecności ojca w życiu rodziny.

Kolejne panele poświęcone były zagadnienieniom związanym z partnerstwem w rodzinie oraz pogodzeniem życia rodzinnego z zawodowym. Kongres Ojców to także dyskusja o relacji ojciec-dziecko i o dobrych wzorcach, które warto naśladować. Spotkanie zakończone zostało porównaniem, jak kwestie dotyczące urlopów rodzicielskich w Polsce prezentują się na tle przykładów z innych państw.

– Chcemy zebrać w jednym miejscu wszystkich tych, którzy już korzystają z nowych rozwiązań w prawie w zakresie urlopów rodzicielskich oraz tych, którzy decyzję o podziale rodzicielskich obowiązków mają dopiero przed sobą. Kongres Ojców to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce. Cieszy nas możliwość zorganizowania spotkania, którego hasło przewodnie mogłoby brzmieć „Tata – to brzmi dumnie!” – dodaje minister Kosiniak-Kamysz.

Podczas Kongresu, minister przypomniał o regulacjach prorodzinych m.in. o urlopie wychowawczym dla samozatrudnionych i ogólnopolskiej Karcie Dużych Rodzin, nad którą trwają obecnie prace.

– Rok Rodziny nie kończy się z końcem 2013 r., Rok Rodziny rozpoczął Dekadę Rodziny i to jest bardzo ważne przesłanie – podsumował Kongres Ojców minister Kosiniak-Kamysz.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …