Rok 2014 – lepsze życie i praca dla Polaków

To będzie rok wielkich i pozytywnych zmian. Rząd zapowiada istotną poprawę życia i powstawanie wielu nowych miejsc pracy w Polsce. Kluczem do bezpieczeństwa socjalnego i finansowego polskich rodzin ma być prognozowany wzrost gospodarczy w kraju, środki europejskie i szereg rozwiązań przygotowanych przez administrację państwową. Wśród konkretów premier Donald Tusk wymienia m. in. oskładkowanie „śmieciówek”, skrócenie kolejek do lekarzy i darmowe podręczniki dla pierwszaków.

Po pierwsze, gospodarka

Zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego będzie to rok inwestycji, dynamiki eksportu i zwiększania miejsc pracy. Mocną podstawę ku temu daje poprawa sytuacji gospodarczej w kraju i wzrost polskiego eksportu o 6 proc. w 2013 r. Jakich rozstrzygnięć możemy się spodziewać? Dzięki funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznym powstaną kolejne miejsca pracy. Trwają bardzo zaawansowane prace nad przyjęciem ustawy o odnawialnych źródłach energii. Niebawem ustawa o OZE trafi do parlamentu. Minister gospodarki podkreśla, że wyciągnięto wnioski, jakie w zakresie odnawialnych źródeł energii popełnili nasi sąsiedzi. Dlatego energetyka odnawialna będzie w jak największym stopniu rozwijana w oparciu o polskie surowce. Nacisk zostanie położony na krajowe techniki i technologie. Ma to być rozproszone, przyjazne OZE, konkurencyjne, ale jednocześnie niskokosztowe z punktu widzenia stałego dopłacania. Działania modernizacyjne obejmą również energetykę konwencjonalną. Rozbudowane zostaną bloki energetyczne w Opolu, Kozienicach i Jaworznie. W najbliższym czasie minister  gospodarki zaproponuje dodatkowy pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw wspierający proeksportową tendencję umiędzynaradawiana polskiej gospodarki. Rozwiązania te przełożą się na wzrost eksportu. Pozwoli to na uzyskanie większych dochodów w gospodarstwach domowych, samorządów i budżetu centralnego, co da nowe miejsca pracy. Polska podejmie także starania na rzecz zwiększenia aktywności gospodarczej na rynkach światowych za pośrednictwem programów „Go China”, „Go Africa”.  Wzrośnie wymiana handlowa państwami azjatyckimi m.in. z Japonią.

Praca, praca, praca

W 2014 r. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedział zgłoszenie paktu dla pracy. Będą to działania zarówno zwiększające bezpieczeństwo zatrudnienia jak i zwiększające jego poziom. Pakt obejmie m. in. o zapowiadane przez premiera Tuska zakończenie ery tzw. umów śmieciowych. Istotną grupę działań z paktu dla pracy będą stanowiły działania prozatrudnieniowe. Obecnie parlament pracuje nad ustawą reformującą urzędy pracy. Zmienia ona funkcjonowanie urzędów pracy z korzyścią dla poszukujących pracy i przedsiębiorców.

Żegnajcie, „śmieciówki”

Zmiany rozpoczną się już w 2014 r. Możemy spodziewać się tutaj daleko idących rozwiązań. Nastąpi uśrednienie dochodu z umów zleceń. Oskładkowanie będzie jak obecnie- od płacy minimalnej. Z zamówień publicznych skorzystają podmioty gospodarczej, którzy zatrudniają na umowę o pracę. Zostanie ograniczona przewaga firm, które budują ją na zatrudnianiu pracowników na różnych formach umów śmieciowych. Zostanie przeprowadzone oskładkowanie wynagrodzeń z tytułu zasiadania w radach nadzorczych.

Praca dla młodych

W tym roku wprowadzony zostanie bon stażowy o wartości 10 tys. zł  Z nim każdy młody człowiek będzie mógł pójść i znaleźć swojego pracodawcę. Porównywalną wartość będzie posiadał bon na zatrudnienie. Ponadto, wprowadzony zostanie bon migracyjny o wartości
7 tys. zł. Pozwoli on na wynajęcie mieszkania w miejscu, gdzie znaleźliśmy pracę. Dotyczy to miejsc oddalonych od naszego miejsca zamieszkania o ponad 80 km lub w sytuacji, kiedy dojazd w obie strony zajmuje powyżej 3 godzin. Rząd wyciąga też przyjazną dłoń do studentów. I tak studenci ostatnich lat roku studiów będą mogli uzyskać bardzo nisko oprocentowaną pożyczkę do 70 tys. zł na stworzenie swojego własnego biznesu.

Korzyści dla polskich rodzin

Karta Dużych Rodzin przyniesie wymierne korzyści polskim rodzinom. Wprowadzony zostanie darmowy podręcznik dla pierwszaków od 1 września 2014 r. Zastąpi on cały pakiet podręczników. To oszczędność dla rodziców uczniów rzędu kilkuset złotych. Co ważne, podręczniki będą przejmowane przez kolejne roczniki uczniów.

Krótsza kolejka do lekarza

W marcu br. rząd przedstawi stosowny pakiet działań. Jeżeli wejdzie w życie – skróceniu ulegną kolejki do lekarzy. Wyjątkowa uwaga poświęcona będzie walce z rakiem.

Urzędnik wypełni za nas PIT

W tym roku po raz ostatni złożymy zeznanie podatkowe (za rok 2013) na starych zasadach. PIT za rok 2014 wypełni już za nas administracja podatkowa. Ponadto, w  lipcu tego roku. ruszy Portal Podatkowy. Dzięki niemu będziemy mogli przez Internet zapłacić swoje zobowiązanie, a także zobaczyć historię złożonych deklaracji.

Czas na fundusz mieszkań na wynajem

Od lutego 2014 r. zacznie działać fundusz mieszkań na wynajem, prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz zainwestuje 5 mld zł w 20 tysięcy mieszkań na wynajem. Będą zdecydowanie tańsze niż te oferowane komercyjnie.

Ważne dla przedsiębiorców

Kolejne udogodnienia dla przedsiębiorców. Już od października 2014 r. przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność w dniu wpisu do KRS.

Kolej na kolej

To będzie rok remontów i modernizacji kolejowych. Na koniec 2014 roku ma być zmodernizowanych 500 km linii kolejnych i rozpoczęcie działania pociągów Pendolino. Znacząco, skróci to czas przejazdów na trasie Warszawa – Katowice – Kraków, Warszawa – Wrocław, Warszawa – Gdańsk.

Budowa autostrad i ekspresówek

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska przedstawiła  pakiet projektów infrastrukturalnych. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się realizacji wielu inwestycji. Wśród uwzględnionych przez rząd znajdują się: Południowa Obwodnica Warszaw. Zakończenie połącznia autostrady A2 i A1 na odcinku Bydgoszcz – Nowe Marzy. S3 od Legnicy na południe. S5 Wrocław – Poznań – Bydgoszcz. S8 Radziejowice – Białystok. S7 zarówno na północ jak i na południe od Warszawy, łącznie z obwodnicami  Radomia, Jędrzejowa i kawałek „Zakopianki”. S17 Warszawa – Lublin. S19 Rzeszów – Lublin. S51 Olsztyn – Olsztynek. W ciągu najbliższych 2 miesięcy zostanie ogłoszony przetarg na budowę autostrady A1 na odcinku Pyrzowice – Częstochowa z obwodnicą Częstochowy. Dodatkowo rozpocznie się realizacja pakietu 11 obwodnic (830 km dróg ekspresowych).

Oprac. MAT

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …