Mazowsze po Konwencji do Europarlamentu

W niedzielę 19 stycznia Polskie Stronnictwo Ludowe zainaugurowało na Mazowszu oficjalne przygotowania wyborcze do Parlamentu Europejskiego. Konwencja, która odbyła się w Warszawie zatwierdziła listy kandydatów, wśród których Znaleźli się min. Jarosław Kalinowski, Marek Sawicki, Adam Struzik i Grzegorz Benedykciński.

Europejski początek

W konwencji wzięło udział 116 delegatów i ponad 200 gości. Szczególnym gościem Konwencji był szef Europejskiej Partii Ludowej (EPP), Joseph Daul – który za pośrednictwem telebimu pozdrowił ze Strasburga wszystkich uczestników spotkania i przekazał najlepsze życzenia dla działaczy i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego:

– Wasi czterej Posłowie do Parlamentu Europejskiego są rozpoznawalni i szczególnie cenieni w Brukseli za kompetencje oraz obronę naszych wspólnych wartości. – podkreślił Daul.

Europejska Partia Ludowa jest najliczniejsza frakcją w Parlamencie Europejskim i od 15 lat rządzi w Europie. Do tej frakcji należy Polskie Stronnictwo Ludowe, którego regionalne, tradycyjne i chrześcijańskie  korzenie podkreślał Daul. – Na ręce Prezesa Struzika składam nasze najlepsze życzenia obecnym na sali działaczom i sympatykom PSL oraz zapewniam Państwa o wsparciu Europejskiej Partii Ludowej, która liczy na was, aby  wraz z wami wygrać najlepszą przyszłość dla Europy – zakończył.

Przewodniczącym Konwencji został Poseł Piotr Zgorzelski, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego, który prowadził obrady oraz powitał wszystkich zaproszonych gości i członków Konwencji. Prezentując listy z dwóch okręgów na Mazowszu do Europarlamentu Poseł zaznaczył:

– Dziś zaprezentujemy państwu najlepszych z najlepszych. Polityków sprawdzonych w służbie publicznej. Polskie Stronnictwo Ludowe od ponad stu lat gromadzi najlepszych przedstawicieli polskich regionów. Samorządowcy, parlamentarzyści, aktywni działacze ochotniczych straży pożarnych, stowarzyszeń zawsze byli blisko ruchu ludowego i ludzkich spraw – mówił kolega Zgorzelski.

Mocne akcenty

Uczestnikami Konwencji byli prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Janusz Piechociński, przewodniczący Rady Naczelnej, Jarosław Kalinowski, posłowie: Marek Sawicki i Mirosław Maliszewski, wiceminister rolnictwa, Tadeusz Nalewajk, wiceminister zdrowia, Aleksander Sopliński, zastępca kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Bożena Żelazowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego, Ewa Orzełowska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Bożenna Pacholczak, radni, dyrektorzy instytucji i jednostek samorządu.

W wystąpieniu programowym otwierającym Konwencję prezes Janusz Piechociński zwrócił uwagę na to, że „na listach Polskiego Stronnictwa Ludowego jest wielu samorządowców, którzy w ten sposób zaczynają także marsz do wyborów samorządowych w listopadzie”. Prezes podkreślił znaczenie i wagę jaką przywiązuje Stronnictwo do zrównoważonego rozwoju kraju: – Polska, jest w wielkich miastach, ale w kontekście zrównoważonego rozwoju, przede wszystkim poza wielkimi metropoliami. Te miejsca najbardziej potrzebują roztropnej polityki, zdrowego rozsądku Polskiego Stronnictwa Ludowego – zaznaczał prezes. W sposób szczególny podkreślił zasługi obecnych europosłów z PSL, Jarosława Kalinowskiego, Czesława Siekierskiego, Andrzeja Grzyba i Arkadiusza Bratkowskiego, którzy stoją na straży dopłat, przepisów i regulacji w Parlamencie Europejskim.

Przewodniczący Rady Naczelnej i jednocześnie lider listy PSL w okręgu nr 5 – Mazowsze, europoseł Jarosław Kalinowski odniósł się podczas Konwencji do programu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Zaznaczył, że Polska wspólnie ze Słowacją, otrzyma największe spośród państwo Unii środki z budżetu w najbliższych 6 latach. Szczególną rolę w wykorzystaniu środków unijnych i budowaniu rolniczej przedsiębiorczości upatruje Przewodniczący Rady Naczelnej w grupach producenckich, które na gruncie owocowo-warzywnym i mleczarskim nie mają sobie równych w Europie! Jarosław Kalinowski przypomniał także podnoszone przez PiS kwestie dofinansowania dozbrojenia armii unijnej kosztem pieniędzy dla rolników z dopłat bezpośrednich. I oskarżano nas w tej sprawie o pomówienia, tylko nikt nie wspomniał, że to PiS przegrało w sądzie! Bo prawdy nie da się oszukać! Polskie Stronnictwo Ludowe było i jest reprezentantem polskiego rolnictwa – mówił Przewodniczący Kalinowski. Skomentował także wizytę liderów PiS w Wierzchosławicach:

– Kiedy Polskie Stronnictwo Ludowe zgłosiło wniosek w Sejmie, aby uczcić ofiary Zamachu Majowego 1926 r. PiS głosowało przeciw. A teraz ma czelność jechać na grób Wincentego Witosa, Premiera Rządu w 1926 r., jednej z ofiar represji Zamachu Majowego… Wstydu nie mają! – kończył, wyrażając oburzenie całego Ruchu Ludowego, Jarosław Kalinowski.

Zatwierdzeni jednogłośnie

Po wystąpieniach gości i władz Stronnictwa Konwencja jednogłośnie przyjęła obie listy do Parlamentu Europejskiego z Mazowsza.

Po głosowaniach Komisja Uchwał i Wniosków przedstawiła stanowiska Konwencji, wśród których znalazła się inicjatywa uczczenia w całym kraju 220 rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Racławicami, której losy przeważyła piechota chłopska uzbrojona w kosy (kosynierzy). Po tym zdarzeniu Tadeusz Kościuszko wydał „Uniwersał Połaniecki” będący pierwszą prawdziwą próbą poprawy sytuacji finansowo-prawnej chłopów w Polsce.

Wśród prezentowanych podczas Konwencji materiałów była także analiza wyborów 2004-2009 i prognoza na 2014 rok. Z prezentacji przedstawionej uczestnikom Konwencji widać było wyraźnie, że listy do Europarlamentu na Mazowszu mają stały progres i są coraz mocniejsze. W pierwszych wyborach do oddano 60 tys. głosów w następnych (2009 r.) blisko 100 tys. Na maj 2014 roku tylko w jednym okręgu prognozowany wynik powinien przekroczyć 100 tys. głosów dla Stronnictwa.

Oprac. Artur Soroka


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły