Jak wprowadzić Kartę Dużej Rodziny?

Czym jest karta dużej rodziny? Jak wprowadzić ją w samorządzie? Jakie korzyści wynikają z jej wprowadzania? Odpowiedzi na te pytania zawiera informator dla samorządów opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” oraz samorząd Grodziska Mazowieckiego, Żabiej Woli i Lublina.

– Chcemy, aby Ogólnopolska Karta Dużych Rodzin działała już od przyszłego roku. Poradnik promujący dobre praktyki ma ułatwiać samorządom wprowadzenie rozwiązań dla rodzin wielodzietnych na poziomie lokalnym – powiedział Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Karta Dużych Rodzin zawiera zbiór przywilejów dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci. Do jej uzyskania nie jest wymagane kryterium dochodowe. Karta może upoważniać do zniżek np. przy zakupie biletów na komunikację miejską, przy wejściu na miejską pływalnię lub inne obiekty sportowe, do kina lub teatru, a także do ulg w opłatach za przedszkole.

Każdy z samorządów może wspierać rodziny 3+, oferując im m.in. karty dużych rodzin. Do września br. kartę dużej rodziny wprowadziło prawie sto samorządów (94). Najwięcej jest ich w województwie mazowieckim (32), śląskim (12) oraz łódzkim (8). – Wskaźniki demograficzne pokazują, że już w 2035 r. będzie nas cztery razy mniej. Musimy temu przeciwdziałać i wspierać wszelkie działania na rzecz rodzin wielodzietnych– podkreśla Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego, który jako jeden z pierwszych wprowadził kartę.

Ministerstwo wspólnie z samorządami: Grodziska Mazowieckiego, Żabiej Woli i Lublina oraz Związkiem Dużych Rodzin 3+ przygotowało poradnik dla samorządów „Jak wprowadzić Kartę Dużej Rodziny?”. Znajdują się w nim m.in. wskazówki, jak – krok po kroku – wprowadzić kartę w samorządach, a także sprawdzone pomysły, jak najlepiej ją zastosować. Opisano w nim również doświadczenia samorządów, które już od dłuższego czasu skutecznie wspierają wielodzietne rodziny, m.in. Lublinie, Krakowie, Grodzisku Mazowieckim, powiecie wołomińskim oraz tarnowskim. Poradnik trafi do wszystkich samorządców. Można go również pobrać w formie elektronicznej ze strony ministerstwa.

Ministerstwo przygotowuje się do wprowadzenia ogólnopolskich Karty Dużych Rodzin. W tym celu prowadzi rozmowy z Ministerstwami Kultury, Transportu oraz Sportu. Rozwiązanie to stanowić będzie uzupełnienie inicjatyw samorządów – wspierających rodziny wielodzietne – w tych obszarach, w których ich kompetencje są niewystarczające. Prace nad ogólnopolską kartą MPiPS prowadziło wspólnie ze Związkiem Dużych Rodzin „Trzy Plus”, w ramach Zespołu ds. propagowania samorządowych Kart Dużych Rodzin. Zespół został rozszerzony o przedstawicieli ministerstw: środowiska, kultury i dziedzictwa narodowego, sportu i turystyki oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, a także o Prezydenta Miasta Krakowa i przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP i już pod nową nazwą (tj. Zespół do spraw Karty Rodziny Dużej) rozpoczął pracę nad opracowaniem programu wsparcia rodzin wielodzietnych.

– Wierzę, że Krakowska Karta Rodzinna 4+naprawdę odciąży domowe budżety, zachęci do kreatywnego, wspólnego spędzania wolnego czasu – deklaruje Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Wprowadzenie Karty może przynieść szereg korzyści takich, jak obniżanie kosztów comiesięcznych rachunków rodzin oraz umożliwienie aktywnego spędzania czasu dla całej wielodzietnej rodziny.

– Z dostępu do oferowanych przez te podmioty usług i towarów korzysta aktualnie już blisko 7 tys. mieszkańców naszego Lublina, i tym samym objętych Programem jest 2,5 tysiąca rodziców oraz ponad 4 tysięcy dzieci – podkreśla Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Nieznana historia największego protestu przeciwko komunistom w Płocku

    Niewiele osób pamięta dziś, że Płock stał się areną jednego z największych sprzeciwów wobec komunistycznego terroru i represji powojennych. Był …

  • Czas Witosa

    To były upalne sierpniowe dni 1920 roku. W powietrzu czuć było atmosferę strachu i przeświadczenia co do zbliżającego się wkrótce …

  • Opinogóra stawia na PSL

    Piotr Czyżyk popierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe został nowym wójtem gminy Opinogóra. Pokonał w drugiej turze Annę Koral z PiS. …