Dożynki Prezydenckie Spała 2013

– Możemy dziś z dumą mówić o polskiej wsi, jako źródle siły polskiego narodu i polskiej gospodarki – powiedział podczas Dożynek w Spale prezydent RP Bronisław Komorowski. Dodał, że polska wieś pięknieje, poprawia się na niej standard życia i wzrasta wydajność produkcji. Zaznaczył, że nie jest ona jednak rajem na ziemi, ma wiele kłopotów i problemów, ale jest miejscem, gdzie widać, że ciężka praca rolnika przynosi efekty.

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie rozpoczęły się Mszą Świętą w Kaplicy Polowej Armii Krajowej z udziałem pary prezydenckiej. We mszy uczestniczył również minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.

Następnie odbyła się najbarwniejsza część uroczystości – korowód dożynkowy, który z kościoła skierował się do Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Para Prezydencka, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz zaproszeni goście udali się na stadion powozami. Tu na głównej scenie odbywała się ceremonia dożynkowa.

Prezydent RP Bronisław Komorowski zwracając się do dożynkowych gości podkreślił, że rolnictwo i gospodarka żywnościowa to sektory, które dobrze się rozwijają i umacniają swoje pozycje w kraju i zagranicą.

– Sprzedajemy na rynki zagraniczne prawie wszystkie rodzaje produktów wiejskich – zauważył prezydent.

Minister Stanisław Kalemba również podkreślił, że Polska wieś się zmienia, że przybywa nowoczesnych, świetnie zarządzanych gospodarstw, które doskonale odnajdują się na rynku.

– Dziękujmy Panu Bogu za tegoroczne zbiory, za bochny chleba, symbol rolniczego trudu, ale także braterstwa, solidarności i przyjaźni. Niech radość dzisiejszego dnia przeniesiona zostanie do naszych rodzin, naszych domów. Dziękuję za tegoroczny wysiłek, za zbiory, za wierność tradycji, za współtworzenie naszej teraźniejszości i przyszłości – powiedział minister.

Zwrócił uwagę, że jakość polskiej żywności i jej wyjątkowe walory smakowe są powszechnie znane i dodał, że żywność wytwarzana metodami tradycyjnymi oraz produkty regionalne zdobywają coraz większą popularność, podobnie jak żywność ekologiczna.

– Nasze produkty są znane w całej Europie, coraz śmielej zdobywają także dalsze, światowe rynki – zaznaczył szef resortu.

Przypomniał, że przed nami nowa, siedmioletnia perspektywa finansowa. Kompromis w Brukseli został osiągnięty. Polska jest największym beneficjentem środków unijnych. Chociaż nie osiągnęliśmy wyrównania poziomu płatności bezpośrednich, to różnice między krajami otrzymującymi najwyższe i najniższe płatności zdecydowanie się zmniejszają. Mamy szansę na dalszy rozwój obszarów wiejskich. Polska jest największym beneficjentem unijnych środków – podkreślił minister Kalemba i dodał, że – w zakresie środków na płatności bezpośrednie zajmujemy 6 miejsce (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, W. Brytania), a licząc cały budżet WPR zajmujemy 5 miejsce (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy).

Tradycyjnie już Dożynki Prezydenckie trwały dwa dni. Uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje. Zorganizowano Miasteczko Regionów, w którym prezentowano wyroby poszczególnych województw. Były tu smaczne kiełbasy i szynki, sery żółte i twarogowe, przetwory z owoców i warzyw, soki i miody. Zapach gorącego chleba przyciągał dożynkowych gości do stoisk z wyrobami piekarniczymi. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz tradycyjnej, polskiej żywności. Wielu zwiedzających odwiedziło także wspólne stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolniczych agencji i KRUS. Można tu było uzyskać kompleksowe informacje dotyczące realizowanych unijnych programów, przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej , a także prowadzonego przez ministerstwo programu promującego jakość polskiej żywności „Poznaj Dobrą Żywność”.

Na spalskim gościńcu nie brakowało także twórców ludowych i artystów, którzy prezentowali wyroby z drewna, skóry, gliny, wikliny, a także papieru, sznurka i słomy. Można tu było podziwiać wyroby tkackie, hafciarskie i dziewiarskie, a na scenach występy kapel i zespołów ludowych z całej Polski.

W przeddzień dożynek miał miejsce konkurs, o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku zdobył ją wieniec z województwa lubelskiego. W rozstrzygnięciu konkursu, jako gość honorowy, uczestniczyła małżonka prezydenta Anna Komorowska, której towarzyszyła podsekretarz stanu w MRiRW Zofia Szalczyk.

W tym samym dniu Anna Komorowska brała również udział w konferencji poświęconej roli kobiet na wsi. Powiedziała, że wspieranie przedsiębiorczości kobiet wiejskich to niezwykle cenna inicjatywa i dodała, że oprócz wsparcia rozwoju struktury wsi, ważna jest także dbałość o relacje społeczne, w których kluczową rolę odgrywają kobiety wiejskie.

W konferencji tej uczestniczyła także podsekretarz stanu w MRiRW Zofia Szalczyk, która podkreśliła, że problematyka ta znajdzie swoje odzwierciedlenie w opracowywanym obecnie Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na nową perspektywę finansową WPR.

Dożynki to święto mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za zbiory i prośbą o pomyślność na przyszły siew. Historia Dożynek Prezydenckich organizowanych w Spale sięga roku 1927, kiedy to patronat nad uroczystością objął prezydent Ignacy Mościcki.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły