PSL za Kwiatkowskim

– PSL poprze Krzysztofa Kwiatkowskiego, rekomendowanego na funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli – zadeklarował Jan Bury, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL po spotkaniu posłów stronnictwa z byłym ministrem sprawiedliwości.

– Kwiatkowski to najbardziej apolityczny kandydat ze wszystkich możliwych – podkreślał Jan Bury, komplementując kandydata na szefa NIK, który przedstawił parlamentarzystom PSL swoją wizję i plany funkcjonowania NIK. Z kolei marszałek senior Józef Zych stanowczo stwierdził: „Pan jest potrzebny tej instytucji”. Zaznaczył równocześnie, iż deklaracje zmian, które złożył podczas spotkania z ludowcami sugerują mu się na prawdziwą rewolucję. Kwiatkowski mówił o konieczności wprowadzenia kontroli uprzedniej środków wydawanych z pieniędzy unijnych, tak, aby ich nie marnować, aby nie groziły naszemu państwu kary za złe rozliczenia. Zaproponował również, żeby NIK miał kompetencję oceniania zakładanych przez rząd efektów proponowanych reform. Mówiąc tu wprost, iż gdyby tak było obecnie, to może nie doszłoby do zniesienia 79 sądów rejonowych. – NIK powinien być nie tylko instytucją kontrolą, ale też audytorem – dodał kandydat na prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

26 lipca odbędzie się głosowanie w Sejmie nad kandydaturą Krzysztofa Kwiatkowskiego. Do tego czasu kandydat ma spotkać się także z innymi klubami. Następnie czeka nas głosowanie w Senacie, a nominacja nastąpi po sejmowych wakacjach, kiedy to kończy się kadencja obecnego prezesa NIK Jacka Jezierskiego.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły