Kraje Eurazji atrakcyjnym partnerem gospodarczym UE

– Położenie geograficzne tych państw na przecięciu szlaków handlowych z Azji do Europy, znaczne zasoby minerałów i kopalin, surowców energetycznych i rozwój rolnictwa sprawiają, iż obszar ten jest postrzegany przez polskich przedsiębiorców jako atrakcyjny i perspektywiczny – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas otwarcia Forum Biznesu. Spotkanie zorganizowane w ramach Konferencji Ministerialnej OECD odbyło się 27 czerwca 2013 r. w MG.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że kraje regionu Eurazji odgrywają ważną rolę w relacjach Polski z zagranicą. – Kierujemy  tam prawie 5 proc. naszego eksportu  o wartości 8,5 mld dol. Dlatego duże znaczenie dla rozwoju współpracy będzie miało stworzenie we wszystkich krajach Eurazji transparentnych warunków inwestycyjnych powiedział.

W opinii wicepremiera w relacjach biznesowych dużym wsparciem jest unijny Program Konkurencyjności „Eurazja”, którego założeniem jest przeprowadzenie kompleksowej oceny, wypracowanie rekomendacji oraz dostosowywanie do standardów OECD polityk prowadzonych przez 13 uczestniczących w nim państw.

Podejmowane w ramach Programu działania mają na celu nie tylko wsparcie rządów w procesie reform gospodarczych, ale również ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w krajach regionupowiedział wicepremier Piechociński.

Jego zdaniem należy położyć również nacisk na rozwój sektora prywatnego, w tym małych i średnich przedsiębiorstw, poprawę klimatu biznesowego, promocję inwestycji zagranicznych oraz udostępnianie informacji gospodarczych. Ułatwi to nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych oraz bardziej efektywne wykorzystanie możliwości rynkowych w krajach Europy Wschodniej, Południowego Kaukazu i Azji Centralnejdodał.

Przypomniał, że z większością krajów regionu Polska zawarła międzyrządowe umowy o współpracy, na podstawie których powstały dwustronne komisje gospodarcze. Chcemy, aby zespoły naszych ekspertów wypracowywały perspektywiczne projekty oraz rozwiązywały problemy, które pojawiają się w dostępie do rynków poszczególnych krajów dodał. Dodał, że zarówno w posiedzeniach komisji, jak i w towarzyszących im forach biznesowo-gospodarczych uczestniczy coraz więcej przedsiębiorców.

W Forum Biznesu i spotkaniach bilateralnych wzięli udział przedstawiciele:

 • Gruzji – pod przewodnictwem wicepremiera i ministra ds. energii Kakha Kaladze,
 • Kazachstanu – pod przewodnictwem wicepremiera Yerbol Orynbayewa,
 • Kirgizji – pod przewodnictwem wicepremiera Djoormata Otorbayewa,
 • Mołdawii – pod przewodnictwem wicepremiera i ministra gospodarki Valeriu Lazara,
 • Tadżykistanu – pod przewodnictwem wicepremiera Matlubkhona Dawlatowa,
 • Afganistanu – pod przewodnictwem ministra gospodarki Abdul Hadi Arghandiwala,
 • Ukrainy – pod przewodnictwem I zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Iriny Akimowej,
 • Armenii –  pod przewodnictwem wiceministra gospodarki Geregin Melkonjana,

Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

 • Niewystarczająca pomoc dzieciom

  O realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych w domach dziecka Zadania opiekuńczo-wychowawcze realizowane w skontrolowanych przez NIK domach dziecka nie zapewniły wychowankom zindywidualizowanego …

 • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

  NASZE INICJATYWY Forum Samorządowe „Woda dla Polski” 27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe …

 • Geotermia – mamy zasoby, tylko na razie mało z nich korzystamy

  O wykorzystaniu energii wód termalnych dla celów ciepłowniczych Geotermia – mamy zasoby, tylko na razie mało z nich korzystamy Możliwości …