Potrzebny patriotyzm gospodarczy

– Dzisiaj wobec takich wyzwań, jak globalizacja, rywalizacja, tworzenie się nowych centrów gospodarczych powinniśmy szczególnie stawiać na praktyczny patriotyzm gospodarczy, także ten ekonomiczny przejawiający się w efektywnym systemie podatkowym – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas debaty „Czas na patriotyzm gospodarczy”. Spotkanie zostało zorganizowane przez redakcję Pulsu Biznesu.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że firmy realizujące biznes kierując się ideą patriotyzmu gospodarczego, funkcjonują tak, aby nie krzywdzić innych i pomnażać dobro wspólne. – Etyka w polityce i biznesie nie może przypominać wykładu naukowego, czy książki. Musi ewidentnie potwierdzać odpowiedzialność instytucji, organizacji i firm za rozwój kraju w wymiarze społeczno-gospodarczym – ocenił wicepremier.

Zwrócił uwagę, że w dobie globalnej rywalizacji, patriotyzm oznacza także umiejętność podążania przedsiębiorców z duchem czasu i stawiania własnych celów realizowanych we wspólnym interesie. – To także cierpliwość, zimna krew, podejmowanie trudnych decyzji, a czasem wybór tzw. mniejszego zła – zaznaczył wicepremier Piechociński.

Z kolei wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski nowoczesny patriotyzm gospodarczy postrzega jako działania na rzecz poprawy kultury podatkowej. – Dążymy do tego, aby uczciwym podatnikom było łatwiej płacić podatki, a nieuczciwym trudniej ich nie płacić – zaznaczył.

Podczas spotkania dziesięć firm z największą wartością zaksięgowanego podatku dochodowego w mln zł za 2011 r. w Polsce otrzymało dyplomy. Laureatów uhonorował wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski oraz redaktor naczelny „Pulsu Biznesu” Tomasz Siemieniec. Wyróżnieni zostali:

– KGHM Polska Miedź

– PKN Orlen

– PKO BP

– Bank Polska Kasa Opieki

– Jastrzębska Spółka Węglowa

– PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna

– PGE Polska Grupa Energetyczna

– Polkomtel

– Polska Telefonia Cyfrowa

– BRE Bank

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Niewystarczająca pomoc dzieciom

    O realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych w domach dziecka Zadania opiekuńczo-wychowawcze realizowane w skontrolowanych przez NIK domach dziecka nie zapewniły wychowankom zindywidualizowanego …

  • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

    NASZE INICJATYWY Forum Samorządowe „Woda dla Polski” 27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe …

  • Geotermia – mamy zasoby, tylko na razie mało z nich korzystamy

    O wykorzystaniu energii wód termalnych dla celów ciepłowniczych Geotermia – mamy zasoby, tylko na razie mało z nich korzystamy Możliwości …