Mieszkanie dla Młodych czy deweloperów?

Senator Andżelika Możdżanowska wraz z przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego Janem Burym walczą o mieszkania dla wszystkich młodych ludzi.

Nie może być tak, że projekt ustawy dotyczy tylko młodych ludzi w wielkich miastach. Chcemy go rozszerzyć na całe młode pokolenie i wszystkich młodych ludzi w Polsce – mówi senator. Podczas konferencji prasowej parlamentarzyści przedstawili poprawki Polskiego Stronnictwa Ludowego do programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Projekt ustawy „Mieszkanie dla Młodych” przygotowany przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej jest dobrym projektem, ale zdecydowanie będzie lepszy po wprowadzeniu „oczekiwanych przez młodych ludzi” poprawekstwierdziła senator.

Polskie Stronnictwo Ludowe chce, by program „Mieszkanie dla młodych”, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym, objął też rynek wtórny, a także młodych ludzi mieszkających w małych miastach i na wsi. – Jako Klub Parlamentarny PSL zaproponujemy, by ten program rozszerzyć i dać szanse także ludziom młodym mieszkającym w mniejszych miejscowościach i na wsi. Zgłosimy dwie poprawki: pierwsza będzie dotyczyła zakupu z rynku wtórnego, a druga budowy domów do 140 m2. Cieszę się, że projekt ustawy „Mieszkanie dla Młodych” zawiera elementy prorodzinne – dodatkowe wsparcie otrzymają osoby wychowujące dzieci. Posiadanie własnego mieszkania wpływa na decyzje o założeniu rodziny i posiadaniu potomstwa. „MDM” będzie oddziaływał także proinwestycyjnie i progospodarczo. Sądzę, że program pobudzi nowe inwestycje tworzące miejsca pracy powiedziała podczas konferencji senator. Program Mieszkanie dla młodych ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko – można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m2. mieszkania o powierzchni do 75 m2. Pomoc państwa obejmie też zakup mieszkania w budynku z rynku pierwotnego, który będzie zawierał minimum dwa lokale, każdy o powierzchni do 75 m2.

 


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły