Małe i średnie przedsiębiorstwa źródłem sukcesu gospodarczego Polski

Podczas konferencji „Konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw” wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślił, że przedsiębiorczość powinniśmy budować na sprawdzonych wzorcach europejskich. Potrzebujemy przede wszystkim przyjaznego dla biznesu systemu podatkowego, sprawnych instytucji oraz efektywnego dialogu społecznego, aby tworzyć lepsze prawo dla firm.

Spotkanie w ramach Forum Debaty Publicznej Prezydenta RP odbyło się 21 marca 2013 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Prezydent RP Bronisław Komorowski wskazał na siłę polskiego małego biznesu jako motoru napędzającego krajową gospodarkę. W jego ocenie źródłem sukcesu gospodarczego Polski są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. To jest nasza narodowa specjalność. Firmy te stanowią 99,8 proc. wszystkich naszych przedsiębiorstw i wytwarzają ponad 50 proc. PKB Polski.

Wicepremier Piechociński zaznaczył, że wraz z rozwojem cywilizacyjnym i postępującym procesem globalizacji konieczna jest modyfikacja funkcji państwa. Jego instytucje powinny być otwarte na obywateli oraz szybko odpowiadać na nowe potrzeby społeczeństw, m.in. w zakresie porządkowania kwestii podatkowych. Poinformował, że w celu poprawy otoczenia biznesu powołał radę ds. przedsiębiorczości. Dzięki temu będzie można aktywniej niż dotychczas współpracować z przedsiębiorcami wielu różnych branż. Małe i średnie przedsiębiorstwa to przede wszystkim sfera usług i wytwórczości na rynkach lokalnych. Resort gospodarki chce dostosowywać przepisy do ich potrzeb.

W konferencji wzięli także udział m.in.: minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Daniluk, oraz ponad 100 przedsiębiorców, przedstawicieli izb gospodarczych, think-tanków, kancelarii prawnych, resortów i agencji rządowych.

Forum Debaty Publicznej jest formą konsultacji społecznych Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jego zadaniem jest wypracowanie propozycji konkretnych zmian legislacyjnych w istotnych dla kraju kwestiach. W ramach forum działa siedem zespołów tematycznych, z których każdy koordynowany jest przez osobną grupę doradców, będących ekspertami w danej dziedzinie. Analizują oni również wnioski płynące z debaty, a następnie rekomendują konkretne propozycje legislacyjne Prezydentowi RP.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Nieznana historia największego protestu przeciwko komunistom w Płocku

    Niewiele osób pamięta dziś, że Płock stał się areną jednego z największych sprzeciwów wobec komunistycznego terroru i represji powojennych. Był …

  • Czas Witosa

    To były upalne sierpniowe dni 1920 roku. W powietrzu czuć było atmosferę strachu i przeświadczenia co do zbliżającego się wkrótce …

  • Opinogóra stawia na PSL

    Piotr Czyżyk popierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe został nowym wójtem gminy Opinogóra. Pokonał w drugiej turze Annę Koral z PiS. …