W Polsce Wschodniej szybki internet będzie standardem

Dzięki jednej z pięciu największych na świecie inwestycji w infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu, już wkrótce każda firma i niemal wszyscy mieszkańcy wschodniej Polski będą podłączeni do sieci. Jako pierwsi nową technologię wypróbują mieszkańcy województwa świętokrzyskiego.

Inwestycja, której koszt wyniesie ok 1,4 mld złotych, finansowana jest w głównej mierze z funduszy strukturalnych, do których dołoży się budżet państwa oraz poszczególne województwa. Dodatkowe środki zapewni podpisana niedawno umowa z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Ten realizowany przez Urzędy Marszałkowskie i koordynowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego projekt pod nazwą „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej” sprawi, że wszystkie przedsiębiorstwa i instytucje oraz dziewięciu na dziesięciu mieszkańców tej części kraju uzyskają dostęp do bardzo szybkiego internetu o prędkości ponad 20 mb/s. Obecnie zaledwie 48 proc. firm i 15 proc. mieszkańców Polski Wschodniej ma tak szybkie łącza, co powoduje, że ta część kraju podlega cyfrowemu wykluczeniu. Także stawki operatorów są w tym momencie niewspółmierne do oferowanych przez nich usług, gdyż cena za szybki internet bywa tu nawet pięć razy wyższa niż np. w Warszawie. Docelowo w województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podlaskim oraz podkarpackim powstanie sieć szkieletowo-dystrybucyjna, dzięki której możliwe będzie korzystanie z szerokopasmowego internetu niemal w każdym zakątku regionu. Światłowody będą doprowadzone do każdej gminy, w niektórych będzie ich nawet więcej niż jeden – przykładowo w województwie świętokrzyskim na 102 gminy przypadną aż 143 światłowody o łącznej długości ponad 1400 km. Cała sieć będzie spełniać standardy NGN (New Generation Network), czyli w jednym miejscu połączy internet, cyfrową telewizję i telefon. Dodatkowo program przewiduje też szkolenia z obsługi komputerów i korzystania z internetu dla mieszkańców objętych nim terenów.

Jak podkreśla Arkadiusz Bąk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, priorytetem będą na początku wsie i małe miasta, które obecnie są szczególnie zagrożone zjawiskiem cyfrowego wykluczenia. Szerokopasmowy internet najpierw dotrze w miejsca, gdzie obecnie go nie ma bądź dostęp do niego jest bardzo drogi i ograniczony. Stopniowo sieć obejmie swoim zasięgiem całą powierzchnię pięciu województw.

Jako pierwsi umowę o dofinansowaniu projektu z PARP podpisali przedstawiciele województwa świętokrzyskiego, z marszałkiem Adamem Jarubasem na czele. Dzięki staraniom marszałka mieszkańcy tego województwa już w przyszłym roku będą cieszyć się z szybkiego internetu w domach i firmach. Niedługo umowę podpiszą także przedstawiciele województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a z czasem także lubelskiego i podkarpackiego.

Zdaniem mieszkańców, wprowadzenie szybkiego internetu dla każdego to dobry pomysł, diabeł jednak tkwi w szczegółach. Jak podkreśla pan Ryszard ze Staszowa, kluczowa przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy, będzie cena. – Mam dwóch synów, którzy teraz są w gimnazjum i korzystają z internetu głównie w szkole, bo w domu mamy bardzo wolne łącze. Chętnie zmienię je na nowe i szybsze, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie droższe niż to, z którego korzystam obecnie. Z kolei pani Maria z Małogoszczy uważa, że szybki internet będzie ważniejszy dla firm niż dla zwykłych obywateli. – Mam własną działalność gospodarczą i płacę horrendalne pieniądze za internet, który musi być szybki. W domu mam wolniejsze łącze i nie ma to dla mnie dużego znaczenia.

W realizację programu mogą włączyć się też prywatni operatorzy internetowi, którzy korzystając z nowo powstałej sieci, będą mogli trafić do większej liczby klientów. Tak widzi to Karol Wieczorek z Netii – Nasza firma widzi w projekcie budowy sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej w dłuższej perspektywie szansę na mocniejsze zaistnienie na tych rynkach, gdzie dotychczas infrastruktura jest bardzo uboga.”

Tomasz Bielan


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Nieznana historia największego protestu przeciwko komunistom w Płocku

    Niewiele osób pamięta dziś, że Płock stał się areną jednego z największych sprzeciwów wobec komunistycznego terroru i represji powojennych. Był …

  • Czas Witosa

    To były upalne sierpniowe dni 1920 roku. W powietrzu czuć było atmosferę strachu i przeświadczenia co do zbliżającego się wkrótce …

  • Opinogóra stawia na PSL

    Piotr Czyżyk popierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe został nowym wójtem gminy Opinogóra. Pokonał w drugiej turze Annę Koral z PiS. …