Internet można mieć niemal za darmo

Niewiele osób o tym wie, ale od kilku lat mamy w Polsce darmowy internet. Jednak firma, która wygrała przetarg na jego uruchomienie nie kwapi się, by kogokolwiek o tym poinformować. Powód jest prosty – to jej się nie opłaca.

Firma Areo2 wygrała w 2008 roku przetarg na budowę nowoczesnej bezprzewodowej sieć telekomunikacyjnej. Warunkiem zwycięstwa w przetargu postawionym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej było zapewnienie na terenie Polski darmowego internetu. W zasadach przetargu nie było jednak o reklamowaniu usługi. Pomimo tego, że od uruchomienia dostępu do bezpłatnego bezprzewodowego Internetu upłynęło 1,5 roku można jeszcze spotkać wiele osób, które nie słyszały nic na ten temat. Operator na początku niespecjalnie chwalił się taką usługą licząc na niewielkie zainteresowanie, jednak jak się okazało informacja rozeszła się błyskawicznie i przerosła przewidywania spółki. Już na samym początku zabrakło kart SIM, po które wciąż zgłaszali się nowi chętni. Dziś sytuacja ta na szczęście wygląda już dużo lepiej.

Bezpłatny Internet dociera obecnie do 75,9 proc. Polaków, pokrywając tym samym 54,1 proc. powierzchni Polski. Sygnał rozprowadzany jest przy pomocy dwóch technologii: UMTS i LTE. Zgodnie z warunkami koncesji darmowy dostęp do Internetu w technologii UMTS świadczony będzie do 21 grudnia 2016 roku, jednak niejasna pozostaje kwestia dostępu w technologii LTE, czy zostanie wyłączony w tym samym czasie, czy może później, albo w ogóle.

Użytkownikiem darmowego Internetu można stać się na trzy sposoby: pierwszy to zamówić przez Internet wysyłkę karty SIM pocztą (na swój koszt). Drugi,  najszybszy dla mieszkańców Warszawy i okolic, gdyż kartę SIM można odebrać „od ręki”. W celu otrzymania karty należy udać się do salonu firmowego Sferii w Warszawie przy ul. Dzielnej 58. Trzeci zamówić kartę SIM przez Internet i odebrać ją w Biurze Obsługi Klienta spółki Aero2 w Warszawie po wcześniejszym otrzymaniu maila, iż karta jest gotowa do odbioru. W każdym przypadku będziemy musieli podać podstawowe dane o sobie, wylegitymować się dowodem tożsamości oraz uiścić depozyt w wysokości 20 zł, który zostanie nam oddany o ile po wskazanym wyżej okresie lub wcześniej zwrócimy kartę SIM z której korzystaliśmy.

Ograniczenia, które nakłada operator na bezpłatny dostęp do Internetu to prędkość transmisji danych – 512 kb/s oraz, że połączenie z siecią Internet nie przekracza jednorazowo 60 minut. W praktyce wygląda to tak, że po upływie 60 minut automatycznie zostaje nam rozłączone połączenie i jeśli je chcemy kontynuować musimy powtórnie połączyć się z siecią. Dobrą wiadomością jest to, że operator nie nakłada żadnych ograniczeń jeśli chodzi o ilość pobranych danych.

Najwięcej problemów na początku może sprawić nam modem. Nie dość, że musimy go sobie zakupić we własnym zakresie, o ile nie posiadaliśmy wcześniej takowego, to nie każdy modem będzie współpracować z naszym Internetem. Z pomocą zapewne przyjdą nam fora internetowe, które podpowiedzą jakie modemy będą współpracować z kartami SIM Aero2, a jakie nie. Informację taką uzyskamy także w większości sklepów oferujących w swoim asortymencie tego typu sprzęt. Przeciętny koszt zakupu nowego modemu współpracującego z kartami SIM Aero2 wacha się w granicach 100-120 zł.

Pomimo tego, że prędkość transmisji danych nie jest zawrotna, to spokojnie wystarcza ona do sprawnego przeglądania stron Internetowych oraz oglądania krótkich filmów w popularnych serwisach sieciowych czy przeglądania zdjęć i informacji na portalach społecznościowych.

Po przebrnięciu przez część formalną związaną z zamówieniem i odbiorem karty SIM umożliwiającej darmowy dostęp do bezprzewodowego Internetu oraz znalezieniu odpowiedniego modemu, możemy cieszyć się już bezpłatnym Internetem w większości miejsc na terenie kraju. Na ograniczenia nie ma co narzekać bo przecież usługa oferowana jest nam za darmo.

Grzegorz Nizioł


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …