Szpitale z Lubelszczyzny najlepsze w Polsce

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej zwyciężył w rankingu „Bezpieczny szpital 2012”. Prestiżowy ranking co roku przygotowuje „Rzeczpospolita” wspólnie z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Bialski szpital zastąpił na podium ubiegłorocznego zwycięzcę, również z województwa lubelskiego – Samodzielny Publiczny Szpital im. Jana Pawła II w Zamościu, który i tym razem uplasował się na wysokiej pozycji, zajmując drugie miejsce. Oba zwycięskie szpitale, to jednostki podległe Marszałkowi Województwa Lubelskiego.

Bialski szpital został liderem w złotej setce, czyli zestawieniu zabiegowych szpitali publicznych wielospecjalistycznych i onkologicznych. Zdobył 905 punktów na 1000 możliwych i tym samym awansował z zeszłorocznego czwartego miejsca na pierwsze. Samodzielny Publiczny Szpital im. Jana ?Pawła II w Zamościu zdobył 887 punktów zajmując drugie miejsce. Na trzeciej pozycji znalazło się Zachodniopomorskie Centrum Onkologii ze Szczecina z 876 punktami.

„Mamy rzeczywiście dobry wynik finansowy, od kilku lat dodatni. Nasze przychody w tym roku to 107 mln zł, prawie 8 mln zł więcej niż rok wcześniej. Przy tym nie mamy zobowiązań wymagalnych, poza zwykłymi kredytami na ponad 20 mln zł. To buduje wśród naszych pracowników poczucie bezpieczeństwa, stabilności i zaangażowania. A zatrudniamy blisko tysiąc osób na 648 łóżek” – mówił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Dariusz Oleński, dyrektor zwycięskiego szpitala: „Inwestujemy w odbudowę szpitala, poprawę jakości pomieszczeń oraz specjalistyczny sprzęt. Tomograf komputerowy, doplery, ultrasonografy są u nas coraz lepszej generacji. Wprowadziliśmy nowe świadczenia.”

Nasz ranking „Bezpieczny szpital” to absolutna top lista placówek medycznych w Polsce, w których pacjent – mimo choroby – może czuć się dobrze i być profesjonalnie obsłużony. Jak mówią szefowie placówek, które w poprzednich latach uzyskiwały w nim wysoką pozycję, ranking to splendor i prestiż – podkreślał Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Tegoroczne zestawienie powstało po analizie ankiet nadesłanych przez 254 placówki. Kierownictwo szpitali tradycyjnie musiało odpowiedzieć na szczegółowe pytania dotyczące zarządzania majątkiem, finansami, personelem oraz jakości samego leczenia i inwestycji. Trzeba było także wykazać liczbę skarg od pacjentów czy wyliczyć nieprzewidziane zdarzenia, do jakich doszło w placówce w ciągu roku.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Nieznana historia największego protestu przeciwko komunistom w Płocku

    Niewiele osób pamięta dziś, że Płock stał się areną jednego z największych sprzeciwów wobec komunistycznego terroru i represji powojennych. Był …

  • Czas Witosa

    To były upalne sierpniowe dni 1920 roku. W powietrzu czuć było atmosferę strachu i przeświadczenia co do zbliżającego się wkrótce …

  • Opinogóra stawia na PSL

    Piotr Czyżyk popierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe został nowym wójtem gminy Opinogóra. Pokonał w drugiej turze Annę Koral z PiS. …