W hołdzie Wincentemu Witosowi

W Sieradzu odbyło się w odsłonięcie jedynego w mieście i regionie pomnika trzykrotnego premiera Polski, działacza ludowego Wincentego Witosa. To ważne wydarzenie dla ruchu ludowego.

Na uroczystości, która zgromadziła kilkuset działaczy PSL, parlamentarzystów, przedstawicieli władz lokalnych, prezydentów, burmistrzów miast oraz sympatyków stronnictwa z całego kraju, nie zabrakło także nowego prezesa PSL Janusza Piechocińskiego.

W swoim przemówieniu prezes ludowców nawiązał do dziedzictwa Witosa, apelując do wszystkich partii politycznych o pojednanie. Zaznaczył, że tylko naród zjednoczony odnosi wielkie zwycięstwa. – Wołam z ulicy Witosa w Sieradzu, na której jest pomnik Wincentego Witosa, do polityków PO i Pis – powiedział Janusz Piechociński. – Pokażmy narodowi, że polska polityka jest dojrzała, że nie ma siły niszczącej. Tak jak w roku 1920 Wincenty Witos wołał, żebyśmy wspólnie Polskę budowali, tak ja dziś wołam o zgodę. Wzywam, abyśmy byli z sobą, nie przeciwko sobie. Wzywam do życzliwej współpracy, która pozwoli wygrać  z chorym duchem. To co zdarzyło się w Łodzi w biurze PIS, to co wydarzyło się w Krakowie, a mogło w Warszawie to efekt braku jedności. Musimy znaleźć sposób, aby Polskę pojednać. Naród skłócony najczęściej przegrywa – zgoda, tak jak w roku 1920, to zwycięstwo. A Polska powinna trwać wiecznie. Nie musimy być wszyscy w PSL, ale wszyscy razem współpracujmy dla Polski – dodał.

Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Urszuli Ledóchowskiej. Mszę św. koncelebrował ks. Radosław Cyrułowski. Następnie w asyście kompanii honorowej 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz orkiestry dętej z Centrum Kultury w Błaszkach kilkuset sympatyków ruchu ludowego przemaszerowało pod pomnik Wincentego Witosa. W uroczystościach wzięło udział blisko 60 pocztów sztandarowych.

Przed pomnikiem wszystkich zgromadzonych powitał prezes Zarządu Powiatowego PSL w Sieradzu Dariusz Olejnik. Lider ludowców ziemi sieradzkiej podkreślił olbrzymi patriotyzm Wincentego Witosa.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali: prezes PSL Janusz Piechociński, prezes ZW PSL w Łodzi Mieczysław Łuczak oraz prezes ZP PSL w Sieradzu Dariusz Olejnik. Zasłużonym ludowcom wręczono medale Wincentego Witosa oraz złote koniczynki. Otrzymali je m.in. Kazimierz Płatej, Piotr Świderski oraz Mariusz Bądzior.

W hali gimnastycznej Zespołu Szkół Katolickich zorganizowano spotkanie okolicznościowe wraz z poczęstunkiem dla wszystkich uczestników uroczystości.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły