PSL najlepsze dla samorządów

PSL jest i będzie reprezentacją interesów samorządu – podkreślił prezes Stronnictwa Janusz Piechociński w Sejmie, podsumowując połowę kadencji samorządowej.

W konferencji z prezesem PSL wzięli udział: przewodniczący sejmowej komisji samorządu i polityki regionalnej Piotr Zgorzelski oraz marszałkowie województw – mazowieckiego Adama Struzik, świętokrzyskiego Adam Jarubas, lubelskiego Krzysztof Hetman. W tle uczestników konferencji pokazano napis: „PSL wspiera samorządy”.

– PSL chce, jest i będzie reprezentacją interesów polskiego samorządu, tych wspólnot tam na dole, gminnych, powiatowych i tych wojewódzkich. Ta wspólnota sygnalizuje nam potrzebę pełnej troski, profesjonalnego działania otoczenia polskiego samorządu, w tym nieprzewidywalnym czasie roku 2013 i 2014, tak by z dobrym skutkiem i wielkim efektem zakończyć kadencję tego samorządu. A to, co najlepsze w polskim samorządzie, stoi obok – zaznaczył prezes Janusz Piechociński, przedstawiając drużynę samorządową PSL.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zwrócił uwagę, że Polskę czekają m.in. zabiegi o jak najlepszy budżet UE oraz o jak najlepszą politykę spójności w latach 2014-2020. Podkreślał znaczenie funduszu spójności dla rozwoju Polski, polskich regionów i przedsiębiorczości. – Tak, jak tu stoimy, trzech marszałków, jesteśmy reprezentantami polskiego samorządu w Komitecie Regionów, ciele doradczym w UE, tam zabiegamy o to, by środki na politykę spójności były jak największe – podkreślił.

Marszałkowie województw świętokrzyskiego i lubelskiego z troską upominali się o regiony słabiej rozwinięte, bo one potrzebują pomocy. Adam Jarubas podkreślił, że partia będzie bardzo mocno upominała się o interesy regionów słabiej rozwiniętych w Polsce. Szczególnie teraz w sytuacji, gdy ten kryzys także dotyka budżety samorządowe, regiony słabiej rozwinięte potrzebują pomocy. Marszałek Krzysztof Hetman podkreślił, iż przy decyzjach o nakładaniu kolejnych zadań na jednostki samorządu terytorialnego nie można zapominać o przeznaczeniu odpowiednich środków finansowych z budżetu centralnego na ich realizację.

W przekonaniu  posła Piotra Zgorzelskiego PSL bardzo mocno leży na sercu los tzw. Polski lokalnej, regionalnej, a samorząd terytorialny to jeden z najważniejszych sektorów państwa.  Od kilku lat samorządom ubywa coraz więcej pieniędzy, szacuje się, że jest to od 8 do 10 mld zł . Powoduje to ogromne perturbacje w zakresie konstruowania, spinania budżetu samorządowego. W przyszłości nawet ponad 100 samorządów może utracić płynność finansową. Poseł zaznaczył, iż na spotkaniu samorządowców z premierem Donaldem Tuskiem zwrócił uwagę, że samorządy najdelikatniej mówiąc, zaczynają wyhamowywać, a to po prostu może powodować lawinę i wyhamowywanie całego impetu rozwojowego naszego państwa. Zwrócił także uwagę, że PSL kilka tygodni temu przedstawił propozycję „Dekalogu naprawy samorządu terytorialnego”.

Podczas konferencji dziennikarze dopytywali o sytuację polityczną PSL. Prezes Stronnictwa odpowiadając na pytanie o to, czy podejmie się wyzwania objęcia funkcji wicepremiera i ministra gospodarki, zadeklarował, iż wszystko jasne będzie po ukonstytuowaniu się NKW PSL. Szczegóły powinny być znane 2 grudnia na wspólnej konferencji prezesa Piechocińskiego z premierem Tuskiem.

RM


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły