Zobacz, jak Bataliony Chłopskie obchodziły Dzień Żołnierza

8 października 2012 roku, w 72. rocznicę utworzenia Batalionów Chłopskich, przed Kwaterą Żołnierzy Batalionów Chłopskich na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie uczczono Dzień Żołnierza BCh.

Prezes PSL, wicepremier Waldemar Pawlak w specjalnym liście okolicznościowym skierowanym do żołnierzy BCh, a złożonym na ręce prezesa OZŻBCh Stanisława Ozonka napisał m.in.: Bataliony Chłopskie zbrojna formacja Ruchu Ludowego stanowią piękny przykład patriotyzmu ludowców wchodzących w dorosłe życie w trudnych czasach 20-lecia międzywojennego i czasu wojny. Powojenna Polska nie doceniała we właściwy sposób Waszego zbrojnego wysiłku, ofiary krwi i poniewierki. Żołnierze Batalionów Chłopskich doświadczyli stalinowskiej represji, wielu trafiło do więzień i ubeckich katowni. (…) Współczesny Ruch Ludowy, którego politycznym reprezentantem jest Polskie Stronnictwo Ludowe, ma zaszczytny obowiązek pielęgnowania pamięci o dokonaniach Batalionów Chłopskich. W liście, prezes PSL zawarł też życzenia satysfakcji z przebytej drogi życiowej, wiele tak potrzebnego dobrego zdrowia oraz nieprzemijającej pamięci potomnych.

Podczas uroczystości prezes OZŻBCh Stanisław Ozonek podkreślił, iż dzień 8 października jest uważany przez żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowy Związek Kobiet za Święto Żołnierzy BCh, gdyż tego dnia 1940 roku Centralne Kierownictwo Konspiracyjnego Ruchu Ludowego „Roch” podjęło decyzję o przekształceniu Straży Chłopskiej w bardziej bojową formację BCh, której Komendantem Głównym został Franciszek Kamiński, a Józef Niećko Cywilnym Zwierzchnikiem BCh. Były to decyzje o historycznym znaczeniu, pokazujące że wieś polska stanęła ramię w ramię z całym narodem do walki wolność i niezawisłość Ojczyzny. 165-tysięczna armia chłopska ruszyła do walki, na rozkaz sumienia, bo Ojczyzna była w potrzebie. Prezes OZŻBCh zwrócił się również do ludzi młodych, spadkobierców bechowskiej idei z apelem: Do was wołam z tego świętego miejsca: nie pozwólcie, aby Polska kiedykolwiek o nas zapomniała. Bądźcie dumni ze swoich korzeni. I pamiętajcie, pamiętajcie!

Dr Janusz Gmitruk, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, przywoływał w swoim wystąpieniu zasługi żołnierzy BCh w walce o wolną Polskę.  Modlitwę za poległych i pomordowanych w obronie Ojczyzny odmówił kapelan, komandor WP . Z kolei przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci i weterani Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oddali hołd i złożyli wieńce i wiązanki kwiatów w Kwaterze Żołnierzy BCh oraz na grobie Komendanta Głównego Batalionów Chłopskich – gen. dyw. Franciszka Kamińskiego w wojskowej asyście Dowództwo Garnizonu Warszawa. Dalsza część uroczystości odbyła się w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Gdy rodził się bunt. Protesty i strajki chłopskie w II Rzeczypospolitej” w 75. rocznicę Wielkiego Strajku Chłopskiego w 1937 roku.

Organizatorem uroczystości byli: Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, a wojskową asystę honorową wystawiło Dowództwo Garnizonu Warszawa. A udział w niej wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutu Pamięci Narodowej, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz władz samorządowych i administracyjnych Województwa Mazowieckiego, kombatanci i weterani Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

ES


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Polska i Europa potrzebują solidarności

    VII Europejskiego Kongresu Samorządów Musimy się solidaryzować, bo obecnie walczymy o sprawę wartości demokratycznych i pokoju na świecie – mówił …

  • Senator Ryszard Bober otworzył biuro w Starogardzie Gdańskim

    Uroczyście otwarto biuro senatorskie Ryszarda Bobera w Starogardzie Gdańskim. W wydarzeniu wziął udział poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL, władze PSL …

  • Marszałkowska puenta roku

    –- Zakończymy 2021 rok doświadczeni wieloma wyzwaniami, ale mimo to osiągnęliśmy cele, które sobie założyliśmy – mówi GUSTAW MAREK BRZEZIN, …