Stanisław Żelichowski dalej pokieruje PSL-em na Warmii i Mazurach

Stanisław Żelichowski ponownie został prezesem na zjeździe ludowców z Warmii i Mazur. Otrzymał 138 głosów. Jego kontrkandydata Michała Karsińskiego – przewodniczącego Forum Młodych Ludowców w regionie poparło 68 osób.

W zjeździe uczestniczył m. in. prezes PSL, wicepremier Waldemar Pawlak, przewodniczący RN, europoseł Jarosław Kalinowski, wiceprezes NKW PSL, sekretarz stanu w KPRM Ewa Kierzkowska, europoseł Czesław Siekierski, poseł Janusz Piechociński, poseł Zbigniew Włodkowski oraz wiceminister Urszula Pasławska.

Pierwszym punktem zaakceptowanego przez delegatów porządku obrad było wybranie Przewodniczącego Zjazdu, którym został Wojewoda Warmińsko- Mazurski Marian Podziewski. Chwile po wyborze wojewoda rozpoczął dyskusję.

Na początku głos zabrali samorządowcy. Najbardziej płomiennym wystąpieniem  było niewątpliwie przemówienie burmistrza Miasta Kętrzyn Krzysztofa Hećmana, który poruszał sprawy dotyczące PSL zarówno w skali całego kraju, naszego regionu, jak i powiatu, w którym mieszka i pracuje na co dzień. Dostał za nie gromkie brawa od delegatów.

Wraz z upływem czasu i wystąpień nie tylko osób zza stołu prezydialnego, ale również Koleżanek i Kolegów z Sali, zbliżał się moment, który elektryzował wszystkich delegatów. Wybory na prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL na Warmii i Mazurach. Przewodniczący komisji wyborczej zabrał głos i przeczytał sprawozdanie: „w wyborach na Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL na Warmii i Mazurach do komisji wyborczej wpłynęły dwie kandydatury, alfabetycznie: kolega Michał Krasiński i kolega Stanisław Żelichowski”.

Wyniki głosowania zostały przedstawione w kilkanaście minut, po zakończeniu głosowania: Michał Krasiński – 68 głosów, Stanisław Żelichowski – 138 głosów. Po ogłoszeniu wyników kandydaci wpadli sobie w ramiona i młody ludowiec ze szczerego serca gratulował zwycięstwa swojemu starszemu koledze.

Stanisław Żelichowski powiedział po wyborze, że zamierza utrzymać jedność szeregów PSL i powiększać wpływy partii w regionie. Ma też nadzieję, że nie będzie konfliktów w województwie. – Ja myślę, że jestem jeszcze na tyle młody, że mogę pracować, ale na tyle doświadczony, żeby koledzy nie wstydzili się moich decyzji. Koledzy traktowali to jako bieg sztafetowy, ja starałem się, żeby moja zmiana była jak najmocniejsza i koledzy uznali, że mam jeszcze trochę potyrać – stwierdził. Stanisław Żelichowski kieruje wojewódzkim PSL od 8 lat. Podczas jego kadencji wzrosło znaczenie i notowania Stronnictwa w regionie. Jego kandydaturę poparli głównie starsi ludowcy. Michał Krasiński cieszył się natomiast poparciem młodszych delegatów.

Obecny na zjeździe wicepremier Waldemar Pawlak zaznaczył, że zawarte w expose Donalda Tuska propozycje dotyczące kwestii gospodarczych i prorodzinnych pochodzą od ministrów PSL. Świadczy to o dobrej współpracy koalicjantów. Zdaniem prezesa PSL Pawlaka wśród kwestii gospodarczych premier uwzględnił propozycje resortu gospodarki m.in. dotyczące poprawienia płynności finansowej przedsiębiorstw. Chodzi o wprowadzenie podatku VAT kasowego, który daje możliwość płatności dopiero po otrzymaniu zapłaty za fakturę. Wicepremier stwierdził, że kolejną kwestią, w której uwzględnione zostały propozycje PSL, jest stworzenie funduszu inwestycyjnego. Opowiedział się też za usprawnieniem państwa poprzez przesunięcie części instytucji do regionów.

ES


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły