W kobietach tkwi siła! Jolanta Fedak znowu poprowadzi lubuskie PSL

Jolanta Fedak ponownie będzie liderem lubuskich struktur Stronnictwa. Na IV zjeździe sprawozdawczo-wyborczym województwa lubuskiego  w głosowaniu tajnym uzyskała 86 głosów. Jej kontrkandydaci: Jolanta Starzewska – 39, a Mirosław Olejniczak – 13. W zjeździe uczestniczyło 141 delegatów. W obradach wziął udział, prezes PSL, wicepremier Waldemar Pawlak. Obecni także byli inni politycy Stronnictwa: posłowie Józef Zych i Janusz Piechociński, senator Andżelika Możdżanowska oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Ewa Kierzkowska.

Podczas swojego wystąpienia Jolanta Fedak podkreśliła, iż w ciągu minionych lat do PSL w Lubuskiem przystąpiło wielu ludzi młodych i z wyższym wykształceniem. Wśród lubuskich ludowców jest wielu samorządowców i nauczycieli, ale też przedstawicieli służby zdrowia, przedsiębiorców, rolników i animatorów kultury. W najbliższym czasie Jolanta Fedak chce wzmocnić wewnętrznie swoją organizację, zbudować program w oparciu o regionalne realia, przygotować Stronnictwo do wyborów do Parlamentu Europejskiego i samorządowych.

Prezes PSL, wicepremier Waldemar Pawlak podziękował organizacji lubuskiej za wzmacnianie potencjału PSL. Zachwalał dynamiczny charakter wiceprezes NKW i b. minister Jolanty Fedak. Przypomniał jej propozycje związane z uterenowieniem państwa, czyli przenoszeniem siedzib kluczowych firm i instytucji w teren. – W dzisiejszych czasach można stosunkowo łatwo pogodzić potrzebę operacyjnego koncentrowania finansów, informacji w skali kraju, czy nawet europejskiej, czy światowej, ale równocześnie respektować te lokalne, regionalne interesy, potrzeby, marzenia i pozostawiać tutaj centrum zysku i formalną, prawną siedzibę firmy – zaznaczył wicepremier. Lider Stronnictwa zwrócił też uwagę na znaczenie w życiu społecznym przesłania PSL: człowiek jest najważniejszy. Pokreślił, iż zasada pomocniczości ma praktyczny wymiar braterstwa. Stwierdził, że realną wartość ma realna gospodarka – taka, która bogaci państwo i społeczeństwo. Ocenił, że region może tworzyć przestrzeń dla inwestycji  i wykorzystać przygraniczny potencjał. Na konferencji z prasą wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, iż celem Jarosława Kaczyńskiego jest polaryzacja polskiej sceny politycznej. – PiS dąży do tego, żeby przywrócić polaryzację sceny politycznej- stwierdził. W ten sposób odniósł się do pomysłu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zorganizowania debaty ekonomistów na temat gospodarczych propozycji PiS.

Poseł Józef Zych w swoim wystąpieniu zaznaczył m. in. iż gaz łupkowy, to ogromna szansa dla Polski i regionu. Zielona Góra może skorzystać na złożach gazu łupkowego. Poseł Janusz Piechociński mówił m. in. o rozwoju infrastruktury. Zadeklarował, że będzie na Kongresie ubiegał się o funkcję prezesa PSL. Senator Andżelika Możdżanowska powiedziała, iż przyjechała tutaj podziękować Joli Fedak za pomoc w wyborach. Podkreśliła, że gdy zgłosiła zamiar startu w wyborach do Senatu – otrzymała propozycje przyłączenia się od kilku partii. Wybrała jednak PSL, gdyż Stronnictwo uosabia rozsądek, rozwagę i normalność. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Ewa Kierzkowska przekonywała, iż kobiety w PSL stanowią ogromny potencjał. Są dynamiczne, wykształcone, pracowite i mają pomysły. Dzięki nim Stronnictwo jest silniejsze i bardziej wrażliwe na potrzeby społeczne.

Podczas Zjazdu delegatami z Lubuskiego na Kongres zostali wybrani: Andrykiewicz Jan, Fabiś Jerzy Glaz Mirosław, Jednoszewski Edward, Kołodziej Zbigniew, Kucharska Barbara, Majewski Tomasz, Matkowski Dariusz, Porycki Łukasz, Rubacha Józef, Szykuła Maciej, Śmigielska Maria, Świrepo Jan, Urbaniak Anna.

Przedstawicielami Lubuskiego do Rady Naczelnej będą: Szykuła Maciej, Tomczyszyn Stanisław, Zych Józef.

Miło nam poinformować, że jednym z uczestników zjazdu w Zielonej Górze był zasłużony ludowiec i nasz redakcyjny kolega, znany publicysta – Aleksander Zielonka.

(RM)


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły