Ludowcy i Prezydent RP podziękowali za plony

16 września 2012 roku w Spale, odbyły się Dożynki Prezydenckie, których gospodarzem był Prezydent RP Bronisław Komorowski. Dożynki mają bogatą historię, gdyż przed wojną organizowane były przez Prezydenta Ignacego Mościckiego. W okresie powojennym do tradycji powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jednak po zakończeniu jego prezydentury przez okres 3 lat dożynki spalskie miały wymiar jedynie lokalny.

W wyniku starań władz samorządów gminy Inowłódz, powiatu tomaszowskiego i samorządu województwa łódzkiego, przywrócono im charakter ogólnopolski. Wobec powyższego w 2009 roku gospodarzem dożynek był Prezydent Lech Kaczyński, a od 2010 roku do chwili obecnej Prezydent Bronisław Komorowski. Należy zaznaczyć, że we wszystkich dożynkach prezydenci uczestniczyli wraz z małżonkami.

W tegorocznych uroczystościach udział wzięli również wicemarszałkowie Sejmu Eugeniusz Grzeszczak i Cezary Grabarczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba, poseł na Sejm Elżbieta Radziszewska oraz władze i przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych wszystkich szczebli. Władze samorządowe reprezentowane były przez Marszałka Województwa łódzkiego Witolda Stępnia i Przewodniczącego Sejmiku Województwa łódzkiego Marka Mazura oraz przewodniczącą konwentu marszałków Elżbietę Polak.

Od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą Ignacemu Mościckiemu rozpoczął wizytę w Spale prezydent Bronisław Komorowski. Po mszy w Kaplicy Polowej AK, której przewodniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, Prezydent wraz z Małżonką oraz zaproszeni goście przejechali na stadion Centralnego Ośrodka Sportu specjalnymi powozami. Za nimi podążał barwny pochód dożynkowy.

– Spotykamy się tutaj w Spale, aby podziękować sobie nawzajem, własnym rodzinom, środowisku, Opatrzności Bożej i sprzyjającym okolicznościom – powiedział prezydent w swoim wystąpieniu. – Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, rolnikom, ich rodzinom za ich trud, za owoce ich mądrej, wytrwałej pracy, które będą służyły dobru całego narodu, dobru wspólnemu – podkreślił Komorowski. Prezydent przypomniał, że jest wiele sił oraz potencjału drzemiącego i wydobywającego się z polskiej wsi. I że jest to nie tylko potencjał gospodarczy, ale i postaw ludzkich. Zebrani wysłuchali także wystąpień ministra rolnictwa Stanisława Kalemby oraz prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza.

Starostami tegorocznych dożynek, którzy przekazali parze prezydenckiej tradycyjny bochen chleba, byli Renata Kozdęba z Lutowisk (woj. podkarpackie) oraz Andrzej Spiralski ze Starego Kramska (woj. lubuskie). W konkursie prezydenta RP na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyło woj. dolnośląskie. Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszyły liczne imprezy, m.in. pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego, kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, występy zespołów ludowych. W Miasteczku Regionów swoje walory i osiągnięcia prezentowały poszczególne województwa. Uroczystości zakończył koncert Maryli Rodowicz.

Dożynki Prezydenckiej w Spale zapoczątkował przed wojną prezydent Ignacy Mościcki, a w 2000 roku odnowił je prezydent Aleksander Kwaśniewski. Lech Kaczyński początkowo nie kontynuował tradycji spalskich dożynek, dopiero po licznych namowach samorządowców z regionu łódzkiego, w tym Marka Mazura, postanowił wznowić uroczystości i w 2009 przybył do Spały. Po tragicznej śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Dożynki Prezydenckie kontynuuje Bronisław Komorowski. Jest to największa cykliczna uroczystość w naszym regionie z udziałem głowy Państwa.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Urodziny Macieja Rataja. Pamiętamy!

    19 lutego w 1884 r. we wsi Chłopy pod Lwowem urodził się Maciej Rataj. Był pierwszoplanowym parlamentarzystą i politykiem II …

  • Kto wygra z Kaczyńskim i jego „piątką”?

    Nie ma wątpliwości, że tzw. „Piątka Kaczyńskiego” jest ustawą niebywale szkodliwą dla polskiej wsi. Likwidując całą branżę hodowli zwierząt futerkowych, …

  • Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

    Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem – do tego ma służyć uchwalona w środę przez Sejm ustawa …