Handel z Chinami nabiera tempa

Duża w tym zasługa Ministerstwa Gospodarki. Szef tego resortu, wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się ostatnio z zastępcą przewodniczącego Komisji Finansów i Spraw Gospodarczych w parlamencie chińskim Han Yuqun’em.

Rozmowy z przedstawicielami Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w Warszawie objęły tak kwestie jak: wzrost polsko-chińskiej wymiany towarów i usług, taki sam dostęp przedsiębiorców z Polski i Chin do rynków obu krajów oraz przybliżenie polskiej recepty na światowy kryzys gospodarczy.

Aktualnie Polska odnotowuje deficyt handlowy w obrotach z Chinami – zarówno w wymiarze wartościowym, jak i strukturalnym – eksportujemy głównie miedź i chemikalia, a importujemy głównie wyroby elektroniki użytkowej.

Wicepremier Waldemar Pawlak w maju tego roku podczas rozmowy z wicepremierem Chin Wang Qishanem uzyskał zapewnienie, że Chiny chcą w ciągu 5 lat podwoić wartość wymiany handlowej z Polską i doprowadzić do jej zrównoważenia. – Cieszą nas te zapowiedzi i jesteśmy gotowi podjąć wspólne działania, aby zniwelować deficyt Polski w handlu z Chinami. Polska stara się również o pozyskanie chińskich inwestycji produkcyjnych. Szacujemy, że wartość kapitału zainwestowanego przez firmy z Chin w naszym kraju wyniosła na koniec 2010 roku zaledwie 328 mln dol. Tym samym wartość chińskich inwestycji w Polsce nie przekracza 0,1 proc. ogółu zagranicznego kapitału u nas ulokowanego – podkreślił wicepremier Waldemar Pawlak. Dodał, że strona polska jest otwarta na wymianę doświadczeń w sektorze odnawialnych źródeł energii i wykorzystywania przyjaznych dla środowiska technologii energetycznych.

Przedstawiciele chińskiego parlamentu byli także zainteresowani sposobem Polski na przeciwstawianie się kryzysowi gospodarczemu w Europie.

Wicepremier Waldemar Pawlak wyjaśnił, iż w przeciwstawieniu się kryzysowi pomogła Polsce z jednej strony zróżnicowana gospodarka i elastyczność polskich firm, które potrafiły dostosować się do zmiennej sytuacji rynkowej. Z drugiej zaś strony elementem wspierającym rozwój w czasie kryzysu była własna waluta.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły