Na EURO 2012 można nieźle zarobić

EURO 2012 to nie tylko świetna promocja naszego kraju, ale również możliwość zarobienie sporych pieniędzy. Wielu kibiców przyjeżdżających do Polski, będzie szukało noclegu na czas prowadzonych rozgrywek piłkarskich. Wynajem mieszkania zagranicznym fanom piłki nożnej może znacząco podreperować domowy budżet. Nie jest to wcale skomplikowane.

Język umowy

Umowa z cudzoziemcem sporządzana jest w języku polskim, jednak jeśli tego zażąda klient, musi być też sporządzona w jego ojczystym języku. W takim przypadku warto w umowie zaznaczyć, że polska wersja umowy będzie stanowiła podstawę wykładni tej umowy. Ma to niebagatelne znaczenie w sytuacjach konfliktowych, ponieważ ułatwia dochodzenie swoich praw oraz wyklucza istnienie sporów wynikających z tłumaczenia, czy różnic językowych.

Postanowienia umowne

W przypadku postanowień zawartych w umowie najmu z cudzoziemcem będą one takie same, jak przy umowie zawieranej z obywatelem polskim.

Uwaga! Należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów umożliwiających łatwiejsze rozstrzygnięcie sporów.

Klauzula jurysdykcyjna

Jest ona ważnym elementem umowy, który powinien znaleźć się w umowie najmu z obcokrajowcem. Jej celem jest wprowadzenie zastrzeżenia, że wszelkie spory wynikłe w toku realizacji umowy będą rozstrzygane przed sądem polskim. Klauzula taka umożliwi złożenie pozwu do sądu w Polsce bez potrzeby szukania cudzoziemca w jego kraju i tam zakładania przeciwko niemu sprawy.

Umowa najmu a prawo prywatne międzynarodowe

Koniecznym elementem do zawarcia umowy jest posiadanie przez strony ją podpisujące zdolności prawnej oraz zdolności do czynności prawnych, które określane są one według prawa ojczystego podpisującego umowę.

Innymi słowy, gdy umowa jest zawarta w Polsce, obywatel polski może powołać się na swoją niezdolność do czynności prawnych jedynie, gdy cudzoziemiec o tym wiedział lub nie wiedział z powodu niedbalstwa.


Zamów prenumeratę: zielonysztandar.com.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej tygodnika Zielony Sztandar lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Nieznana historia największego protestu przeciwko komunistom w Płocku

    Niewiele osób pamięta dziś, że Płock stał się areną jednego z największych sprzeciwów wobec komunistycznego terroru i represji powojennych. Był …

  • Czas Witosa

    To były upalne sierpniowe dni 1920 roku. W powietrzu czuć było atmosferę strachu i przeświadczenia co do zbliżającego się wkrótce …

  • Opinogóra stawia na PSL

    Piotr Czyżyk popierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe został nowym wójtem gminy Opinogóra. Pokonał w drugiej turze Annę Koral z PiS. …